E Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Borçlarımızı ödemediğimiz durumlarda bir süre sonra vergi dairelerine düşmekte ve bu borçlar icra yoluyla farklı şekillerde talep edilebilmektedir. Bu gibi durumları önlemek için e devlet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemleri yapılarak eğer haberiniz olmadan üzerinize bir borç varsa bunları görebilir ve bu borçları ödeyebilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır sizlere bu konuda detaylı bilgi vermek istedik.

Vergi Borcu Sorgulama

E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı bölümünden Vergi Borcu Sorgulama alanına tıklayarak hızlı şekilde sorgulama yapma imkanı tanınmıştır. Burada yer alan borçlar vergi borcu kapsamındadır ve kişilerin bireysel borçlarıdır. Vergi dairesine tekabül etmemiş olan borçlar bu alanda gösterilmemektedir. Bu yüzden sadece ödeme süresi geçmiş ve vergi dairesine düşmüş olan borçlar bu alanda görüntülenir. Bu sınıflandırmanın dışında kalan ve süresi geçmemiş olan borçlar da bu alanda görüntülenebilmektedir. İnternet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birincisi vergi dairesinin resmi web sitesi üzerinden bu sorgulamayı yapmak olduğu gibi ikincisi ise sorgulamayı e devlet üzerinden yapmak olmaktadır. E devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalar şifre istemektedir. Ancak gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan işlemlerde şifresiz olarak kimlik bilgileriniz ile vergi borcu sorgulaması yapmak mümkündür. Bu yüzden pek çok kullanıcı e devlet sisteminin yanı sıra gib.gov.tr adresini de tercih etmektedir.

Vergi borcu sorgulamasını gib.gov.tr adresinden yaptığınızda sorgulamanın yanı sıra ödeme de yapabilmektesiniz. Eğer ki vergi borcunuz var, vergi dairesine gitmeye üşeniyorsanız e ödeme alanında internet vergi dairesi alanını kullanarak hızlı ve pratik şekilde vergi borcu sorgulaması yapıp ödemelerinizi de kredi kartı ya da banka kartı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Vergi borcu ödemeleriniz böylece vergi dairelerinde kuyruk beklemeden son derece hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeleriniz hızlı olduğu gibi bir o kadar da konforlu olmaktadır. Çünkü internet üzerinden sadece kimlik bilgilerinizi girerek tüm borçlarınızı karşınıza alabilir, dilediğiniz borcunuzu istediğiniz banka kartı ya da kredi kartınız ile kolay ve hızlı şekilde ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir