E Devlet

E-Devlet Bağkur 4B Tescil Kaydı

Vatandaş açısından, devletin kurumlarına kolay yoldan ulaşabilmesi son derece önemli bir kriterdir. İnternetin pek gelişmediği geçmiş 10 seneden geriye doğru bakarsak, bu kurumların kapılarını sıkça arşınladığımız aşikardır. Fakat e devlet ile internet bağlantılı her cihazdan şifrenizi kullanarak bağlanabilir ve işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz. Devletin hizmetlerini kaliteli, kesintisiz, güvenli ve kolay yolda vatandaşlarına ulaştırdığını bu sistem hakkında biraz daha detaya inmek ve geriye kalan ayrıntıları sizlere anlatmak istiyoruz.

2006 Yılından Beri Hizmette ve Kalitesi Her Geçen Gün Artmakta

24.3.2006 tarihinde hizmete giren e devletin ana amacı kamu hizmetlerinin elektronik ortamdan ulaşılabilmesidir. Ulaştırma Bakanlığı ve Türksat Uydu Haberleşme A.Ş. tarafından alt yapısının sağlandığını 7/24 aktif olarak çalışmakta olduğunu belirtmekte fayda var. E devlet bilgileriniz tamamsa artık bu hizmete giriş yapabilir, devletin farklı kurumlarından da hızlıca işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin sisteme girdikten sonra SSK primlerinizi sorgulayabileceğiniz gibi sağlık alanında ne durumda olduğunuz ve diğer kurumlarca merak ettiğiniz yada yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bir nevi, bilgisayarınızdan devletin kamu binasına gitmiş ve işlemleri gerçekleştirmiş gibi hissetmenizi sağlayacak bu “devrim” niteliğinde hizmet hayatımızda 2006 yılından itibaren var ve her geçen gün daha kaliteli hizmet için alt yapısı geliştirilmektedir.

2 TL Ücret Karşılığında Devletin Tüm Kurumlarına Bağlanın

Sistemi kullanabilmeniz için sadece 1 kimlik doğrulaması yapmanız gerekli ve çok sayıda hizmete ulaşmak için 2.ci bir kimlik doğrulamaya ihtiyaç olmaması pratiklik açısından bize göre önemli bir ayrıntı. Ayrıca kimlik bilgileriniz ile size teslim edilen hizmetlere giriş için e devlet şifresi, e-imza, mobil imza gibi doğrulama araçlarını kullanarak erişebilmenizdir. Sistemi kullanabilmek için T.C. vatandaşı olmanızın yeterli olacağını, 2 TL ücret karşılığında şifrenizi tek seferlik almanız ile sisteme girmenizin mümkün olacağını ekleyelim.

E Devlet Şifreniz ile Gerçekleştirilebilecek İşlemler

Adalet bakanlığı mahkeme davalarını sorgulama, avukat girişi, vatandaş girişi bölümleri; Başbakanlık iletişim merkezi başvuru yada sonuç sorgulama; Cumhurbaşkanlığı ile iletişim kurabilme, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İŞKUR, İçişleri Bakanlığı ve daha pek çok kurum ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca şifrenizi PTT Merkez Müdürlüklerinden temin etmeniz mümkündür.

E Devlet Giriş için TIKLAYINIZ..

 

  22 Ağustos 2015 - 13:50
  deniz

  edevlet sistemi ile sorgulama işlemimi rahat bi şekilde yapabiliyorum herkese tavsiye ederim

  23 Ağustos 2015 - 14:45
  Arif Öztürk

  islem yapamiyorum

  10 Eylül 2015 - 21:56
  derya

  e devlet sistemi üzerinden askerlik belgesi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz.

  27 Aralık 2016 - 23:55
  Enver

  Slm ben enver e devletten üye olamıyorum bana yardım edin Mardin kuziltepede oturuyorum numaram bu 0******

  Cevap:
  Üye olmuyorsunuz zaten. Ptt şubesine gidip ordan e-devlet şifresi istiyorsunuz.
  http://www.edevletssk.org/e-devlet-sifresi.html linke tıklayın orda gerekli tüm bilgiler mevcut enver bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir