E devlete giriş şifrem yok nasıl girerim? E devlet şifresi nereden alırım?

E Devlet - 26.12.2018 - , , ,

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber pek çok uygulama internet ortamına taşınmış durumda. Hayatımızı kolaylaştıracak ve devlete dair işlemlerimizi yapabileceğimiz E devlet uygulaması günümüzde yürürlüğe uygulamalardan bir tanesi.

E devlete giriş yapabilmeni için E devlet giriş şifreniz olması gerekmektedir. E devlet giriş şifreniz yoksa en yakın PTT gişesine giderek E devlete giriş yapabileceğiniz şifrenizi alabilirsiniz. E devlet sistemlerine giriş yaparken ilk şifre PTT tarafından verilmekte ve ücretlidir. 1 TL gibi bir sembolik ücreti vardır. Ancak yeni yıl ile beraber fiyatta değişiklik yapılmış olabilir. PTT gişelerinden aldığınız internet şifresi kapalı zarf içinde verilir. Bu şifre ile artık sizler de E devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E devlet şifrenizi unutursanız, bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Şifrenizi değiştirmek için E devlet sitesine girerek şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak şifrenizi değiştirmeniz mümkün olmaktadır. Ancak ilk şifre alımları her zaman PTT gişelerinden yapılmaktadır. İlk şifre alımı PTT den yapılırken, sonrasında şifrenizi unutmanız halinde bir takım TC kimlik bilgilerinizi girmeniz halinde kolay şekilde E devlet şifrenizi değiştirmeniz mümkün hale gelmektedir.

E devlet şifrenizi aldıktan sonra, vergi dairesine yansımış pek çok borcunuzu görebilir, mezun olduğunuz okulunuzu görebilir, askerlik durumu gibi işlemlerinizi yönetebilir, adınıza miras var  mı bunu sorgulayabilir ve daha pek çok devlet sistemi ile ilgili işlemlerinizi kolay şekilde yönetebilirsiniz.

E devlet şifresi bu bağlamda kişinin kendine has olup, sadece kendisi ile devlet ilişkisini görebileceği bir alandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir