E Haciz Sorgulama

E haciz sorgulama ve ehaciz öğrenme

Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilebilmesi için yasa çıkarılmıştır. Böylece SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek. Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması ve cezalarda kaçmanın önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. E-Haciz işlemi bir kişinin ödemesi gereken ücretin ödenmemesi durumunda mahkeme kararları gibi belgelerle o kişinin malına, maaşına, emekli maaşına, herhangi bir yerden gelen gelirlerine icra dairesi tarafından el konulması durumudur. Bu el konulma işlemi sürekli değil geçici bir süreliğinedir. Öncelikle borcu bulunan kişiye borcunu ödemesine dair ödeme emri gönderilmektedir. Ödeme emri gönderilen kişi ya belirlenen süre içinde borcu ödemeyi kabul eder ya da borcuna karşılık bir malı gösterir. Borcun ödenimi tamamlanınca haczedilen mallar anında geri verilir. Eğer ki borçlu kişi borcunu inkar ederse bu durumda gerekli mahkemeye başvurulur. Mahkeme emri doğrultusunda haczedilmiş olan mallar geri verilmeyerek devlet tarafından satılır. Bu mallardan elde edilen gelir gerektiğinde alacaklı kişiye verilir.

E Haciz sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden kolaylıkla yapmak mümkündür. Siteye girdikten sonra gerekli sorgu kısmını açarak istenen bilgileri doğru verdiğinizde e haciz sorgulama bilgilerini görmeniz ve durumunuzu takip etmeniz mümkündür.

E Haciz Kapsama Alanı

E-haciz dört tür cezayı kapsamaktadır. Bunlar, trafik cezasını ödemeyen kişiler hakkında başlatılan haciz, motorlu taşıt vergisini ödemeyen kişiler hakkında başlatılan haciz, kira gelir vergisini ödemeyen kişiler hakkında başlatılan haciz ve maliyeye borcu olan kişiler hakkında başlatılan hacizdir. E haciz sorgulama uygulamasıyla kolaylıkla ve zahmete girmeden haciz durumunuzu öğrenebilir, borcun ödenip ödenmediğini, borç miktarının ne kadar olduğu hakkındaki bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Haciz uygulaması Adalet Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kamu kuruluşunda uygulamaya başlanmıştır. Bu yöntem ile birlikte kağt, kalem konusunda büyük tasarruf sağlanmıştır.

E-Haciz uygulamasına maruz kalan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde haklarında başlatılan bu elektronik haciz işlemi kısa sürede kaldırılacaktır aksi halde haciz işlemi devam edecektir.

E Haciz Sorgulama için TIKLAYINIZ..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir