E Tapu Sorgulama

E Devlet e tapu sorgulama

Tapu nedir?

Tapu diye ifade ettiğimiz belge Tapu Sicil Müdürlüğünce vatandaşlara verilen, herhangi bir arazi veya arazi üzerinde yer alan mülkün malikini gösteren ve aksi bir durum belirtilmedikçe dikkate alınan resmi bir belgedir. Bu belgeye halk arasında genellikle ”Tapu Senedi” denilmektedir.

Tapu sözcüğünün ne anlama geldiğini merak eden kişiler için açıklayacak olursak; güven anlamına gelen ve Türkçe bir kelime olan ”Tapuk” kelimesinden türetilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde tapu ile ilgili yapılan kayıtlar üç devlet kurumu tarafından yürütülmektedir. Bunların en üstünde yer alan kurum ise ”Tapu Daireleri”dir. Bu kurumlardan sonra il veya ilçelerdeki belediyeler aracılığı ile yürütülmektedir. Şayet belediyeler yok ise işlemi üstlenecek daire bayındırlık müdürlüğüdür. Satın almayı veya kiralamayı düşündüğünüz bir gayrimenkül için öncelikle il, ilçe, mahalle veya köy, pafta, ada numaralarının bilinmesi gerekiyor.

Tekrardan açıklayacak olursak Tapu kelimesi güven anlamına gelmektedir. Alınan bu güvence ile malın kime ait olduğu belirtilir. Bunun dışında parsel, üzerinde yer alan mülk ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür. e-devlet sisteminden önce uzun uğraşlar ve zahmetler sonucu elde ettiğimiz bilgilere artık ulaşmak çok hızlı ve kolay. Bu kolaylığı sağlayan sistem ise E-Devlet tapu bilgileri sorgulama sistemidir.

Bu sistem üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için iş yeri veya ev adresinize yakın bir PTT şubesine müracaat da bulunmanız gerekiyor. Hizmet bedeli olarak alınacak 2 TL ücret karşılığında kolay ve hızlı bir şekilde şifre alabilirsiniz.

E-Devlet Tapu Bilgileri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT şubelerinden almış olduğunuz şifre ile daha sonra aşağıda yer verdiğimiz link üzerinden sistem paneline ulaşabilirsiniz.

Sonrasında burada yer alan ilgili bölmelere e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasını girebilirsiniz. Böylelikle sisteme giriş yaparak kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

E Tapu Sorgulama için TIKLAYINIZ..

  9 Eylül 2014 - 09:05
  alimanav

  tapumda herhangi bir rehin tetbir varmıdır

   9 Eylül 2014 - 10:45
   necmettin77

   Ali bey e devlet şifreniz ile sisteme girip kendi kişisel bilgileriniz ile görebilirsiniz.

  2 Ekim 2014 - 18:06
  barbaros hayrettin taşar

  çok güzel harika bir kolaylık

  6 Nisan 2015 - 13:42
  osman temel

  oflu

  2 Aralık 2015 - 11:48
  ismail uslanmaz

  üzerime kayıtlı ev veya arazi varmı

  17 Ekim 2016 - 17:15
  Hosting

  Kimliginizi dogrulamak icin sizden istenilen bilgileri giriniz. Bunun icin resimde de belirtilen yere T.C. kimlik numaran?z? ve E-Devlet sifrenizi giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir