EFT Referans Numarası Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Yazar?

Genel - 08.01.2019 - , ,

Bankalardan gönderdiğimiz para transferine ilişkin bir numara üretilir. EFT referans numarası da bu para transferini kolay şekilde takip edebilmek için bankalar tarafından türetilen numaradır. EFT farklı bankalar arasında yapılan para transferi olduğundan, bankaların karşılıklı olarak paranın akıbetini kontrol edebilmeleri için üretilmiş olan bu numara, hesaba para geçmediği ya da geciktiği durumlarda paranın çıktığı bankayla iletişime geçerek, ilgili EFT referans numarasını verilmesi halinde paranın ne durumda olduğu, hangi aşamada olduğu kolay şekilde gözlemlenebilmektedir.

EFT yani Elektronik Fon Transferi olarak bilinen farklı bankalar arasında yapılan para transferlerinde işlemin akıbetini kontrol edebilmek için her işlem başına bir numara verilir. Bu numaralar işlemi her iki bankanın kolay şekilde kontrol edebilmesi adına bir zorunluluktur. EFT referans numarası müşterilerin yaşadığı sorunları ve gecikmeleri ortadan kaldırmak için gereklidir.

Bankadan yapılan EFT para gönderiminde dekont üzerinde Sorgu No şeklinde bir numara yer almaktadır, bu numara işlemin yapılıp yapılmadığını ve gönderilen paranın alıcının hesabına ulaşıp ulaşmadığını kontrol etme numarasıdır. EFT ile ilgili yaşanan sorunları çözmek için öncelikle 7 gün 24 saat hizmet veren bankanızı arayabilir, müşteri temsilcisine bağlanarak işlem hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak şunu hatırlatalım ki EFT para transferleri, hafta içi sadece iş günlerinde saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Eğer yaptığınız para transferi bu saatler dışında ve resmi tatillere denk geliyorsa, EFT’nin alıcıya ulaşmaması normaldir, ilk iş gününde mesai saatlerinde para alıcının hesabına düşecektir. Yine de iş günlerinde mesai saatleri içinde 25 dakikayı geçen gecikmeler için müşteri temsilcisine bağlanarak EFT sorgu numarası ile detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir