Elektrik Desteği Almak İstiyorum Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Sosyal devletin gerekliliklerinden birisi zengin ile fakir arasındaki ayrımı azaltarak yaşam kalitesini yükseltmek ve insanların tümünün devletin sosyal hak ve imkânlarından rahat ve adaletli bir şekilde faydalanmasını sağlamaktır. Elektrik desteği ve diğer destekler ihtiyaç sahiplerine belli imkanlarda devlet tarafından eşit şekilde ödenmek suretiyle yapılmaktadır. Dar gelirli ailelere elektrik tüketim desteği verileceği haberi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirtildi. Artık dar gelirli olan ve ödemelerini yapmakta güçlük çeken aileler elektrik desteği adı altında ödeme alarak yaşamlarını daha rahat şeklide sürdürebilecekler. Uygulama 28 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 1 Mart 2019 tarihinden itibaren başvuru yapan ve yardım almaya hak kazanan aileler için ödemeler de yapılmaya başlayacak. Yani ödemeler resmi olarak Mart ayının başında yapılacak. Projenin adı elektrik tüketim desteği olarak biliniyor. Bu uygulamadan faydalanmak için elbette bir takım şartlar var bu şartlardan en önemlisi destek alacak olan ailede ağır kronik rahatsızlığı olan bir hastanın olması gerekiyor. Bu hastanın cihaza bağlı olarak hayatını sürdürüyor olması da belirlenen diğer şartlardan bir tanesi. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa bu durumda cihazların kullanmış olduğu elektrik düzeyine göre 200 TL elektrik yardımı devlet tarafından ailelere ödenecek.

Elektrik Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Yardım alabilmek için ailede hasta ve ağır derecede kronik rahatsızlığın olması ve makineye bağlı olarak yaşaması gerekmektedir. Hastanın muhtaç durumunda olduğu da yine tespit edilmesi gerekmektedir. Bunların dışında hastanın devletten evde bakım yardımı almıyor olması gerekmektedir.  Bu şartları sağlayan kişilere devlet aylık olarak 200 TL ye kadar ödeme yapacaktır.

Devlet gerekli gördüğü zamanlarda elektriğe bağlı olarak yaşamını sürdüren hastalar için elektrik kesintisine karşı da cihaz ve teçhizat desteği sunabilecektir.

Elektrik yardım desteği alabilmek için en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru ile birlikte elektrik yardım parasını alabilecekleri gibi bunların dışında gerekli olan tüm destek ve imkânlar ailelere ödenecek, ailelerin daha rahat ve ekonomik açıdan iyi bir yaşam geçirmeleri amaçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir