Elektrik Kesintileri Mecliste

Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Fabrikalar ve sağlık kuruluşları zor saatler geçirdi. Halen bazı illerde elektrik kesintileri devam ederken birçok ilde elektrikler geri geldi. CHP, soru önergesi olarak TBMM başkanlığına sundu.

Türkiye’de bugün elektrik kesintileri nedeniyle hayat durdu. Fabrikalar çalışmazken işçiler evlerine gönderildi. Elektriğin birçok ilde geri geldiği öğrenilirken bazı illerde sorunların devam ettiği düşünülüyor. Ancak elektrik kesintilerinin tekrar oluşacağı için tedbirli olunması uyarılarında bulunuldu.

CHP Genel başkan yardımcısı oldukça önemli soruları Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için Başbakanlığa iletildi. Bu elektrik kesintisinin özel şirketlerin bir protestosu mu sorusuyla birlikte bir siber ve terör saldırısı da olabileceği için bu soruları da iletti. Yani bu elektrik kesintisinin sebebinin tam kaynağı nedir tarzında sorular iletildi. Bu soruların başında Türkiye enerji kaynaklarına bir saldırı alırsa bu kadar kırılgan bir yapı ile tüm Türkiye etkilenecek mi sorusu ayrıca dile getirildi. Siber saldırıdan etkilenebilir bir enerji yönetim olup olmadığı sorusu da soruldu.

Elektrik kesintisi tüm türkiye’de saat 10 civarı aynı anda başladı. Etkilenen iller oldukça fazla.  Etkilenen iller şu şekilde:

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Hatay, İstanbul, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Muş, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli ve Zonguldak.

Elektrik kesintilerinin seçim gününe kadar normal bir hal alması için algı operasyonu olabileceği CHP’li vekiller tarafından düşünülüyor. Yani seçim günü elektrik giderse böyle bir problemin olabileceği düşünülüyor. Fakat seçimlere bu kadar uzun süre önce başlanılması da bu teoriyi yıpratan yapılardan birisidir. Yani şu anlık neden kesinti yaşandığı net olarak bilinmiyor. İskenderun’daki elektrik tesislerindeki kabloların kopması olarak bilinen bilgi şu anlık nadir bilgiler arasında yer ediniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir