E Devlet Elektronik İmza

E Devlet elektronik imza nasıl alınır

Elektronik imza e devlet giriş yöntemlerinden bir tanesidir. E-imza ıslak imza ile eşdeğer özelliğe sahiptir. E-imza nedir? ve E-imza nerden alınır? aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

Bilindiği gibi internetin yaygın bir şekilde kullanılması bir çok yeniliği ve kolaylığı hayatımıza sokmuştur. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz resmi evrakların onay ve iletme sürecidir. Özellikle e-devlet kurum sorgulamaları olmak üzere internet sayesinde bir çok resmi prosedür çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bu uygulamalardan bir tanesi de elektronik imza uygulamasıdır.

Bu uygulama sayesinde başta devlet kurumları olmak üzere bir çok özel kurum da belge işlemlerini hızlandırmıştır. Evet elektronik imza uygulaması sadece devlet için değil özel sektör içinde büyük bir kolaylık olmuştur. Bir şirket yetkilisinin yurtdışında ya da şehir dışında olması durumunda atması gereken imzayı elektronik ortamda atarak belgenin ulaşması gereken yere daha kısa sürede ulaşması sağlanmaktadır.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir

Elektronik Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir.

Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

  10 Ocak 2015 - 19:00
  dava dosyaları2010/75 iş mahkemesi

  dava dosyası

  16 Haziran 2015 - 16:29
  Sevil UZUN

  Elektronik imza (e imza) ile e devlet girirşi yapılamamaktadır. Sayfa açılmıyor.

  15 Eylül 2017 - 12:51
  ismail torun

  Giriş çok zorlaştı. ÇALIŞAMIYORUZ:yardım edecek sihirli bir el arıyoruz. ÖNCEKİ sistem çok iyi idi, güvenlik orada temin edilemez mi idi Bir iş ancak bu kadar karıştırılır.Maliye sitesi de bizim devletimize ait , iyi bir saat gibi. fakat adalet çıkmazda. ve saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir