Emekli Başvurusu Sorgulama

Emeklilik şartlarını yerine getirdiniz emeklilik başvurusunu yaptınız. Sırada emeklilik başvurusunu takip etmekte. Bundan sonra emeklilik başvurunuzun ne durumda olduğunu takip etmek istiyorsunuz. Eskiden bu gibi durumlarda SGK müdürlüklerine ve ofislerine giderek durumun ne olduğunu soruyordunuz. Bu konuda net bir bilgi alabilmek için çeşitli departmanlara uğramak ve sıra beklemek durumundaydınız. Şimdiler de internet üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bunu yapmak içinse sadece bir TC kimlik numaranız ve GSM numaraniz ile emeklilik takip sistemini kullanarak rahatlıkla emeklilik durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra emeklilik başvurusunda bulunursunuz. Yaş sınırı ve gün sayısını dolduruktan sonra çeşitli şartları da yerine getirdiğiniz zaman emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

http://uygulama.istanbulsgk.gov.tr/emekliliktakip/takip.aspx burdaki takip sistemi ile birlikte emekliliğinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bu uygulamaya girdikten sonra sizden TC kimlik numarası ve cep telefonu isteyecek. TC kimlik numaranızı girdikten sonra, emeklilik başvurusu yaparken verdiğiniz telefon numarasını giriniz. Diyelim ki başvuru yaparken herhangi bir numara vermediniz. O zaman ordaki numara kısmına bütün rakamlar sıfır olacak şekilde yazın. Yani şu şekilde olacak: 0(000) 000 00 00 şeklinde numara kısmını da doldurun.

Burada emeklilik başvurunuzu takip edebilir sürece müdahale edebilirsiniz. Yani herhangi bir kuruma gitmeden emeklilik sürecinizin ne durumda olduğunu  görebilir ve yapmanız gerekenleri izleyebilirsiniz. Baktınız bir yanlışlık var hemen SGK müdürlüklerine giderek durumun düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

Sistem şu anda çalışmadığından ötürü başka bir yolla emeklilik sürecinizi takip edebilirsiniz. Bunun için ise yine basit bir yol var.

http://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine gidin. Bu sayfa SOSYAL GÜVENLİK KURUMU EVRAK KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ ARAMA SAYFASI’dır.  Sizden TC kimlik numaranızı ve kayıt yılınızı ister. Bu bilgileri doldurduktan sonra Evrak ara butonun tıklayın. Verdiğiniz emeklilik başvurusu ne durumda bu evrağın durumunu size söyler.

Bir hata olduğu durumda yine dediğimiz gibi bulunduğunuz ildeki SGK müdürlük binasına gidin. Durumu izah ettikten sonra sizden dilekçe isteyebilirler. Basit bir dille durumu izah edin dilekçesini verilmesi gereken yere bırakın. Kısa süre sonra bu yanlışlık giderilecektir. Eğer ki yanlışlığın Ankara kaynaklık olduğu belirlenirse söz konusu dilekçeyi bir kere de Ankara’ya göndermeniz gerekebilir. Bu yüzden online şekilde takip etmek size oldukça vakit kazandıracak ve yanlışlıkların düzeltilmesinde yardımcı olacaktır.

Peki internet ortamından değilde bizzat gidip kurumdan bilgi edinmek istiyorsak ne yapmalıyız. Bu durumda bilgi edinme hakkınızın olduğunu bilin. Bulunduğunuz ildeki SGK binasına gidip söz konusu başvuru ile ilgili bilgiyi detaylıca edinebilirsiniz. Eskisi gibi SGK binalarında doluluk olmadığından ve sistemin teknolojiye aktarılması ve uyumu net olduğundan bilgisayardan bakarak size bu konuda doğru bilgiyi ileteceklerdir. Yine yanlışlık varsa anlık olarak orda müdahale etme şansınız var. Bir dilekçe durumu söz konusu olabilir fakat dilekçe binada bulunan müdüre iletilir. Müdür o anda müdahale edebilirse yanlışı düzeltir. Yine sistemin ana kaynağından dolayı yanlışlık varsa dilekçeniz Ankaraya yönlendirilir. Bu şekilde de yanlışınızın düzeltilme süreci hızlanır.

Emeklilik maaşını internetten sorguladığınız ile en son kurumca hesapladığınız uyuşmayabilir. Bu konuda doğru olması gereken kurumun verdiği bilgidir. Yani internet üzerinden hesapladığınız emeklilik maaşı tam doğru çıkmayabiliyor. Fakat arada dağlar kadar fark olmuyor. Çok büyük bir fark varsa emeklilik maaşınızı tekrardan bu konuda uzman kişiler tarafından hesaplatınız. Kurumunuzdan bu konuda detaylı bilgi isteyin. Aynı zamanda kurumca tekrar hesaplanması konusunda dilekçe verin veya ilgili kişilerle bu konuda bizzat görüşün. Yanlışlık varsa düzeltilme işlemi yapılır.

  26 Nisan 2015 - 07:19
  ahmet akgül

  ne zaman emekli olabilirim

  16 Haziran 2015 - 16:34
  Hasan EROL

  20/12/1966 doğum tarihim 09/09/1992 işi başlama tarihim 550 gün askerlik borçlanmasını ödedim

  25 Haziran 2015 - 14:15
  HÜLYA YAMAN

  merhaba,06/10/1967 doğum tarihim,01/04/1992 işe giriş tarihim
  ne zaman emekli olabilirim ?
  teşekkürler

  28 Temmuz 2015 - 12:36
  fatma temelli

  merhaba doğum tarihim 02/02/1966 isteğe bağlı ev hanımı bağkurluyum ne zaman emekli olabilirim

  6 Ağustos 2015 - 22:01
  zerrin zahide okur

  emekli işlemlerim hangi basamakta ve ikramiyemi ve maaşımı ne zaman alacağım

  9 Ağustos 2015 - 20:26
  adnantıgral

  sgkemeklisorgulama

  11 Eylül 2015 - 12:39
  adem acar

  emekli ikramiye ve maaşımı ne zamn alacağım

  14 Nisan 2016 - 00:26
  ibrahim

  01.10.2014yurt disi emekli muracastimdan cevap

  23 Haziran 2016 - 09:51
  ibrahim

  Emekli basvuruma cevap beliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir