Emekli Maaşı Nasıl Arttırılabilir?

Emekli Maaşı Nasıl Arttırılabilir?

Emeklilik ile ilgili bilgi ve paylaşımın yapıldığı pek çok web adresi bulunuyor. Bu adreslere gönderilen mesaj ve soruların çoğu ise emekli maaşının nasıl arttırılacağı noktasındaki sorulardan oluşuyor. Bir kişinin emekli olduktan sonra yüksek emekli maaş alabilmesi için gerekli olan en önemli şart; kişinin çalışma hayatı boyunca yüksek primden SGK’na ödeme yapması gerekiyor. Ancak bu durumda emekli olduktan sonra yüksek maaş alabilir. Kişi ne kadar yüksek prim yatırırsa, emekli maaşı da o ölçüde artış gösterir. Eğer sigortalı çalışanın birden fazla iş yerinde sigortası gösterilen bir kişinin ayrı ayrı işyerlerinde SSK primi yatacağından alacağı emekli maaşı yüksek primden olacaktır.

Bir kaç işyerinden yatırılan prim ile çalışan emekliliği için iki büyük fayda sağlamaktadır. Bunlar; çalışana hem prim günü, hem de artı maaş olarak kazanç sağlayacaktır.

Bir kişi SSK primi olarak; 30 gün için en fazla 5.762,40 TL gibi bir tutar ödeyebilir.

Emekli Aylığının Miktarında Etkili Olan Kriterler

Önem arz eden iki kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki ortalama aylık kazanç ve ikincisi de aylık bağlama oranıdır.

Bu iki kriterlerden ilki olan ortalama aylık kazancın ne kadar olacağı şu şekilde hesaplanmaktadır;

Aylık= ortalama aylık kazanç x aylık bağlama oranı ile hesaplanabilmektedir.

Bir kişinin emekli aylığının yüksek olabilmesi için, yatırılan sigorta priminin yüksekten olması, ikinci olarak da kişinin aylık bağlama oranının yüksek olması gerekiyor. Tabi bu durumda prim ödeme gün sayısının ne kadar çok olduğuna bağlıdır. Daha da açıklayacak olursak, tarafınızdan fazladan ödenen her 360 günlük prim ile aylık bağlama oranını arttırmış olacaksınız.

Toparlayacak olursak,  çalışma hayatı boyunca çalışanın hep sigortalı gösterilmesi, hem de yatırılan primlerin gerçek kazanç üzerinden gösterilmesi gerekiyor.

Emekli maaşı sorgulama için TIKLAYINIZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir