Emeklilik İptal Edilebilir mi?

Emekli olan bir vatandaş daha sonra bu emekliliği iptal edebilir mi? Memurların zorunlu bir şekilde emekli olma durumu zaten yoktur. Yani siz istemeden emekli olamazsınız. Emeklilik gününü ve emekli olmayı memurun kendisi tespit eder. Devlet buna karışmıyor. Ancak zorunlu emekli olma durumları vardır. Yaş haddi, kadrosuzluk ve resen emeklilik gibi durumlarda zorunlu şekilde emekli edilirsiniz.

Memurluk Neden İptal Edilmek İstenir?

Yüksek okul mezunu bir memurun itibak durumunun hesaplarda yanlışlık oluşması sonucu 1. dereceye gelmemesi gerekirken 1. dereceye gelmesi sonucu emekli aylık ve maaşındaki hesap sonucunda emekliliğini iptal etmek isteyebilir. Bu yanlışlık kimi zaman kurumca kimi zaman kişinin kendi hatası sonucu oluşabiliyor. Bu yanlışlık sonucunda kişinin emekli aylığı az az oluşur. Aynı zamanda emekli ikramiyesi daha az belirlenir. Bu sebepten ötürü kişi emeğinin karşılığı tam alamadığı için emekliliğinin iptalini ister ve göreve geri dönmek ister.

Emekli aylığı eğer aktif memurluğunda alığı maaşın 3’te 1 oranında ise memurluk görevine tekrar gelmek isteyebilir, emekliliğini iptal etmek isteyebilir.

Genç yaşlarda emekli olan kişilerde bulunuyor. Bu kişiler genç yaşta emekli olup pişmanlık sonucu göreve dönme isteği doğar. Bu yüzden emekliliklerini iptal etme gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Emeklilikten Memurluğa Geri Dönülebilir mi?

Kişilerin kendi iradeleri ile emekli olmaları ile birlikte tekrar göreve dönebilecekleri herhangi bir yasa olmaması ile birlikte bu konuda Danıştay’ın bir karar bulunuyor.  8.1.1972 tarihli ve 1968-9 sayılı Esas numaralı, 1972-1 sayılı da Karar numaralı İçtihat kararı ile emekli bir vatandaşın tekrar memurluğa dönüşü, güven ve istikrar konularını zedeleyeceği düşünülerek emekli bir memurun tekrar göreve gelemeyeceği daha önce Danıştay tarafından  belirtildi.

Hak Kaybına Uğramışsanız;

Danıştay’ın bu kararına olması ile birlikte yanlışlıklar doğrultusunda emekli olmuşsanız ne yapmanız gerekiyor? Bu konudaki tavsiyeleri şu şekilde alabiliriz:

Bir hak kaybına uğramış iseniz yargı bunu dikkate alır ve memurun göreve dönmesini sağlayacak karar verebiliyor. Ancak ve ancak mahkeme kararı ile emekliliğinizi iptal edebilir ve ancak o şekilde memurluk görevinize geri gelebiliyorsunuz.

Terfi konusunda hak kaybına uğrama meselesi karşılaşılan bir durumdur. Bununla birlikte kademe hatası, doktora, staj gibi durumlarda yanlışlık uygulanabiliyor. Bu yüzden hak kaybı yaşanabilir.

Emekli olmadan önce öncelikle sosyal güvenlik haklarını iyi bilmek gerekir. Emekli olmadan önce görev yapılan birimden birkaç hususta yapması gerekenler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Emekli hizmet süresine bakılması gerekir.

2. Hangi yaşta emekli olunacağı hakkında detaylı bilgi edinilmelidir.

3. Sigortalı ve Bağ-Kurlu olanların hizmetleri hakkında bilgi edinmesi önemlidir.

4. Emekli olunduğu taktirde emeklilik derecesi, kademesi ve ek göstergesinin hakkında detaylı bilgi talep etmesi oldukça mühim bir noktadır.

5. Emeklilik süresinde alacağı aylığı öğrenebilir aynı zamanda alacağı ikramiye hakkında da bilgi edinebilir.

Bu bilgileri kurumunuzdan rahatlıkla öğrenebilir aynı zamanda emeklilik ile ilgili bazı bilgileri internet ortamından rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Öğrenme adresiden sorgulama yapabilirsiniz. Söz konusu adres kendi sitemizde bulunan bir makaleye yönlendirir. Bu makalede emeklilik yaşınızı ve maaşınızı nasıl öğreneceğiniz detaylı bir şekilde verilmiştir. Oradaki maddeleri dikkatlice okuyup uyguladığınız taktirde emeklilik yaşını öğrenebilirken emeklilik maaşını da sorgulama imkanınız var. Aynı zamanda emekli ikramiye tutarınızın dökümanını görebiliyorsunuz. Bu bilgilerin doğruluğu konusuna gelirsek, söz konusu bilgiler devletin resmi internet sitelerinden sorgulama yapar. Yani çıkacak bilgiler tamamen doğru olmasının yanında varsa bir hata itiraz edeceğiniz kurum devletin resmi kurumlarıdır.

Bu şekilde önceden tespit ettiğiniz bilgiler ile emeklilikte ortaya çıkacak hataları minimal seviye ye düşürmüş olursunuz.

    6 Ağustos 2015 - 18:25
    AYNUR ŞATANA

    şuan 40 yıllık fiili hizmetimi tamamladım. 23.hizmet yılımda emekli olmak isteginde bulundum ben 1.dereceden 3ay maaş lmama ragmen emsali geçemez gerekçesi ile 2/3 dereceden emekli edildim. birinci dereceye gelmek için emekli işlemimi ankara valiliginden iptal ettirerek emekli olmadan görevime devam ettim. emekli maaşı hiç almadım.kesintisiz kurum maaşımı aldım.
    valilik iptal onayını emekli sandığına verdim,göreve devam ettim.bu durum sonucunda bağlanan emekli maaşı bankadan geri çekildi ama ikramiyeyi geri kmediler yapılan bu yanlışın sorumlusu ben değilim.
    göreve geri devamdan sonra 17 sene sonunda 40.yıl bitiminde emekliligimi istedim ikramiye süprizi ile karşılaşıp mağdur edildim:emekli olmadan önce emekli sandığı hukuk müşavirliğini arayıp olayı anlatıp ikramiyemin nasıl ödeneceğini sordum’bugünkü katsayı ile hesaplanır daha önce ki ikramiye kesilir farkı size ödenir’dedikleri için emekli oldum. şuan bu konuda mağdur oldum.ikinci emeklilik işlemi ile.mağduriyetimin giderilmesini arz ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir