Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir ?

SGK emzirme ödeneği kimlere verilir

EMZİRME ÖDENEĞİ NEDİR? EMZİRME ÖDENEĞİ ÜCRETİ

Devlet tarafından yeni çocuğu olan kişilere destek amaçlı bazı imkânlar saplanmaktadır. Bunlar gerekli kanunlar tarafından düzenlenmektedir. Bu yardımlardan birisi emzirme ödeneğidir.

Bu ödenek 5510 sayılı kanunun 16’ncı maddesi gereği düzenlenmiş olan bir kanundur. Bu kanuna göre analık sigortası ile sigortalanmış kadına veya eşi sigortalı olmayan erkeğe eşinin doğum yapması halinde verilmektedir. Bu yardım emzirme ücreti adı altında verilmektedir. Yeni çocuğu olmuş ailelere yardım ve destek amaçlı olarak verilen paradır. Bu emzirme ödeneği ücreti miktarı 2013 yılında 94 TL, 2014 yılında 103 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ödenekten daha önce memur olarak çalışmış kişiler yararlanamaz. Çocuğun doğmasından itibaren devam eden 6 ay boyunca emzirme ücreti verilmektedir. Bu ödenekten yararlanmak için ailenin gidip başvurması gerekmektedir. Bu başvuru için gerekli talep dilekçesi ve doğum raporu alınarak SGK birimine başvurulur.

Başvurudan sonra ortalama 2 gün içerisinde SGK tarafından geri dönüş gelmektedir. Emzirme ödeneği her aileye yalnızca 1 kez verilmektedir. Emzirme ödeneği için herhangi bir başvuru süresi yoktur. Bebeğinizin yaşadığını belgeli olarak ispatlamanız halinde istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Emzirme ödeneğinden memurlar yararlanamaz.

Devlet tarafından çocuklu ailelere destek amaçlı yalnızca bir çocuk için ödenen emzirme ücreti için yapmanız gereken tek şey çocuğunuzun doğum belgesi ve talep dilekçesi ile başvurmanızdır. Geç duymanız halinde herhangi bir sıkıntı olmadan başvurabilirsiniz. Bebeğinizin yaşadığını ispatlamanız bunun için yeterlidir.

Emzirme Ödeneğinden faydalanmak için; doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

  11 Şubat 2015 - 15:39
  Rıza

  Emzirme ödeneği alamadım işyerimden sadece 1 defaya mahsus olarak 80 TL aldım ama 6 ay alınabiliyormuş emzirme ödeneği ama nasıl

  7 Ekim 2015 - 02:21
  resul k.

  Emzirme ödeneği 6 ay icerisinde alinabilen tek sefere mahsus bir ödemedir !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir