Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Sosyal devletin gerekli özelliklerinden birisi de tüm vatandaşlara adaletli bir şekilde fayda sağlamasıdır. Engelli vatandaşlarımız için engelli maaşı ödendiği bilinmektedir. Engelli maaşı 2022 kodu ile diğer maaş türlerinden bu kod ile ayrılmaktadır. Biz de bu başlık altında engelli maaşı nasıl alınacağına, engelli maaşının ne kadar olduğuna ve bu maaşı alabilmek için hangi şartları taşımak gerektiği gibi bir takım özellikleri sizlere anlatacağız. Engelli maaşı alabilmenin kriterleri nelerdir işte bunlardan bahsedeceğiz.

ENGELLİ MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Engelli maaşı alabilmek için gerekli olan birkaç kriter vardır. Bu kriterleri yerine getiren tüm engelliler maaş alabilmektedir. Bunların neler olduğunu madde madde açıklayalım.

  • Öncelikle ilk aranılan şart engelli olmaktır. Eğer birey %40 ve üzerinde bir engel durumu varsa bunu hastane raporu ile belgelemek sureti ile maaş almak için ilk adımı atabilir. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta vardır. Raporun hastane kurulu tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
  • Diğer önemli şartlardan birisi de aile içindeki gelir durumudur. Aile içinde çalışan ve para kazanan tüm bireylerin gelirleri toplanır, aile içindeki kişi sayısına bölünür. Bu sonuca göre eğer kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 3 de 1 inden fazlaysa yani günümüzde asgari ücretin 1600 TL olduğunu kabul edersek bunu 3’e bölelim, 533 TL civarı bir rakam yapmaktadır. Eğer hane başına düşen gelir 533 TL den fazla ise kişinin engelli maaşı alabilmesi söz konusu değildir.
  • Bunların dışında engelli maaşı alabilmek için kişinin herhangi bir kurumda SGK lı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. Eğer kişi SGK’lı olarak çalışıyorsa engelli maaşı alması da söz konusu değildir.

2022 ENGELLİ MAAŞI ALMAK İÇİN BAŞVURULAR NASIL VE HANGİ KURUMA YAPILIR?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de başvuruların nasıl ve hangi kuruma yapılacağıdır. Başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ikametgahınızın bulunduğu ildeki veya varsa ilçedeki kurumuna yapılması gerekir.

Başvurularınızı engelli kişinin yerine yakını yapacaksa, o zaman işlemleri yürütmesine ilişkin bir vekalet belgesi gerekebilir.

ENGELLİ MAAŞI İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR?

Engelli maaşı için resmi prosedür dahilinde bir takım evrakları bakanlığa teslim etmeniz isteniyor. Aşağıda yer alan evrakları tamamlayarak bakanlığın ilgili kurumuna teslim edebilirsiniz.

  • Mal bildirimi (üzerinize yer alan taşınır ya da taşınmaz malların tümü)
  • Dilekçe
  • Nüfus Kayıt Örneği (vukuatlı)
  • Sağlık raporu
  • Vesikalık fotoğraf (2 adet)
  • Aile üzerine düşen geliri gösteren belge, bu belge ile kişinin düşük gelire sahip olduğu belgelenmelidir.
  • Maaş alınmadığına ilişkin resmi bir belge.

ENGELLİ MAAŞI NE KADAR? MAAŞ ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Engelli maaşları yıl içinde 3 ayda bir olmak koşulu ile 4 kez yapılır. Bu dönemler genel olarak Ocak, Mart, Haziran, Eylül şeklinde devam etmektedir. Bu aylarda engellinin doğum tarihine göre ödeme yapılır.

Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır, kişi PTT’ye başvuruda bulunarak ister gişe üzerinden ya da kartı ile ATM den ödemesini alabilmektedir.

Engelliler için şuan ödenen 3 aylık miktar 1,68 TL olarak belirlenmiştir. BU rakam 2018 yılı ocak ayı için geçerlidir. Temmuz ayından itibaren 1,105 TL olarak belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir