Erkek Öğretmenin Küpe Takması Serbest mi?

Manisa’da sınıf öğretmenliği yapan Cuma Toygar küpe taktığı ve küpeli bir şekilde dersler girdiği gerekçesi ile kılık kıyafet yönetmeliği gereğince maaş kesinti cezası uygulanmıştı. Bu olay tam 5 yıl önce Necatibey İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti.

5 yıl önce Manisa’da görev yapan sınıf öğretmeni Cuma Toygar, derslere küpeyle girdi. sınıf öğretmeni Cuma Toygar’a 3 kez uyarı yapılmasına rağmen derslere bu şekilde girmeye devam etti. Derslere küpe ile girdiği için amirleri tarafından maaş kesinti cezası uygulandı. Kılık Kıyafet Yönetmeliğine aykırı davrandı diye gerekçe gösterildi. Aynı zamanda sınıf öğretmeni Cuma Toygar, bir köy okuluna gönderildi.  Bu durum üzerine sınıf öğretmeni Cuma Toygar Manisa 1. İdare Mahkemesin’de dava açıp cezanın iptalini istedi. Manisa 1. İdari Mahkemesi cezayı iptal etti, Danıştay’da kararı onadı.

Küpe Simge İçermediği için Yasak Değil

Sınıf öğretmeni Cuma Toygar bu durum üzerine Manisa İdari Mahkmesine başvurdu. Cezasının durdurulmasını ve iptalini istedi. Sınıf öğretmeni Cuma Toygar neden küpe taktığını da açıkladı. “toplumsal yaşamdaki farklılıklar ve hoşgörü konulu derste küpe takarak, özgürlük anlayışının gelişmesini örneklemeye çalıştığı” söyledi ve dava dilekçesi arasına ekledi. Bunu yaparken Cuma Toygar okul yönetimi tarafından üç kez uyarıldı. Küpe takmaya devam ettiğinden dolayı disiplin cezası uygulandı.

Mevzuat incelendiği zaman erkek öğretmenlerin küpe takmasına yönelik hiç bir yasağın bulunmadığı görülüyor. Aynı zamanda küpede hiç bir simgenin olmaması yine küpe takmaya engel olmuyor. Simge içerikli bir küpe yasak için söz konusu olabiliyor

Mahkemenin Değerlendirmesi

Mahkeme Kılık Kıyafet Yönetmeliği içerisinde ziynet eşyası, takı gibi giyim kuşam eşyaları arasında bir sınırlama olmadığını, öğretmenin derse küpe veya yüzük takarak gelmesinde hiç bir yasaklama olmadığını söyledi.

ogretmene-kupe-takmak-serbest-mi1

Örf ve adetlere aykırı olduğu yönündeki yorumlara ise Mahkeme:

“Süregelen zamanla etkileşime giren, değişen, çağın koşullarına adapte olan örf ve adetlerin, bu değişiklikleri ve ayrıca izafilikleri nedeniyle unsurlarının somut olarak belirlenmesi gereken, disiplin hukuku açısından ceza ihdas eden bir anlamda yorumlanamayacağı; kaldı ki davacının küpe takmasının mevcut örf ve adetlere ne şekilde aykırı olduğunu veya toplumun bütünü tarafından kabul görüp görmediğini de belirleyen bir dayanak noktasının bulunmadığı kanaatine varılmıştır. Ayrıca davacının taktığı küpe ile siyasi, dini, etnik manada herhangi bir mesaj verdiğine dair soruşturma raporunda bir tespit yapılmadığı, dolayısıyla temelinde suç olmayan bir konudaki uyarılara uymamasının, üzerine atılı suçun unsurlarını da oluşturmayacağı kanaatine varılmıştır” açıklamasını yaptı.

Sınıf öğretmeni Cuma Toygar’ı haklı bulan mahkeme, söz konusu küpenin herhangi bir aykırılık içermediği dolayısıyla oybirliği ile verilen ceza kararını iptal etti. Manisa Valiliği bu durum üzerine temyiz başvurusundan bulundu. Danıştay 12. Dairesi söz konusu davayı inceledi ve mahkemenin verdiği bu kararı onadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir