Ev İşlerinde Çalışanlar Dikkat

Haber - 29.03.2015 - , , ,

Geçtiğimiz yıl TMM onayından sonra yürürlüğe giren Torba Yasa ile ilgili olarak, ev işlerinde çalışan kadınların sigorta yapılması noktasındaki yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü görevini yürüten Selim Erol, evlerde temizlikçi olarak çalışan kadınlar için 10 gün kuralı olduğunu dile getirdi. Bu kurala göre bir ay içinde 10 günden az çalışma ve 10 günden fazla çalışma durumlarına göre farklılıklar olduğunu ifade etti. Edinilen bilgiye göre, 1 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren uygulama ile şu değişiklikler olacak.

Selim Erol’un verdiği bilgiye göre,Evde temizlik işçisi olarak çalışan kişiler, bir ay boyunca 10 gün ve daha fazla bir süre çalışıyor ise, 4/a kapsamında sigortalı olacak. Temizlik işçisi olarak çalışan kişilerin, işverenleri en geç ay sonuna kadar SGK’na bildirilmesi gerekiyor. Diğer taraftan eğer çalışma gün sayısı 10 günden az ise, işveren asgari ücretin % 2 tutarında pirim vermek zorunda kalacak. Sözü edilen şekilde çalışan ev işçileri için yapılacak sigorta tescili, işveren ve temizlikçi’nin imzalaması sonrasında, en geç ay sonuna kadar teslim edilmesi ve sonrasında işlemin yapılması gerekecek.

Sosyal Güvenlik (SGK) İL Müdürü olan Selim Erol, 10 gün gibi bir süreden az çalışan temizlik işçilerinin, adlarına ödenen primin bir sonraki ay sonuna kadar, malullük, ölüm sigortası, genel sağlık sigortası gibi hizmetlerin primlerini ödeyerek, 4/a kapsamında sigortalı sayılma imkanlarının olduğunu ifade etti. Böylece çalışmaya devam ederek emekli olma gibi bir şanslarının olduğunu dile getirdi.

    30 Mart 2015 - 11:42
    Engin Çetiner

    başka çalışma yerinden dolayı tam sigortalı olup ayda 10 günden az (pazar günleri) evhizmetinde çalışan gündelikçi tekrar sigortalanacak mı?
    bu sigorta işlemi internet kanalı ile yapılabilir mi, nasıl ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir