Evde Sağlık Hizmeti Alanlara Müjde!

Hastaneye gidecek durumda olmayan ve evde sağlık hizmeti alan hastalar veya ihtiyaç sahibi olan kişiler bundan sonra tek bir başvuru ile 3 bakanlığa ulaşacak. Ev temizliği, tadilatı ve onarımı, yemek ihtiyacı ve maddi destek talebinde bulunabilecek. Söz konusu uygulama şimdilik pilot illerde uygulanmaya başlayacak. Yani hali hazırda başlamış bir uygulama yok; ancak yakında başlanması planlanıyor. Söz konusu bakanlıklar şu şekilde:

 • Sağlık Bakanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı

 

Pilot il Sayısı: 9

Söz konusu bakanlıklar arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol ile gerçek ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde ulaşılmak hedefleniyor. İhtiyaç sahipleri tespiti ve ulaşılması için aralarında protokol imzalayan bakanlıklara Türkiye Belediyeleri Başkanı da dahil oldu. Yani toplamda 4 kurum bu konu üzerinde işbirliği yaparak sağlıklı bir çalışma yürütmeyi planlıyor. Pilot iller ise şu şekilde:

 1. Aydın
 2. Burdur
 3. Çankırı
 4. Edirne
 5. Elazığ
 6. Eskişehir
 7. İstanbul
 8. Iğdır
 9. Samsun

 

Bakan Müezzinoğlu evde sağlık hizmeti alan kişilerin sorunlarına dikkat çekti. Akciğer yetmezliği olan bir kişinin evinde cihazı bulunması ile birlikte hekim belirli aralıklarla gelip kontrolünü yapıyor. Hemşire desteği de alan hastanın ancak evinde temizlikle ilgilenen kimse yok. Bu sorunun altını çizen Bakan, bundan sonra bununla da ilgilenilecek ifadelerinde bulundu.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ise 81 ilin valisine seslenerek, bu hizmetin en iyi şekilde ve sağlıklı bir şekilde ulaşması devletin bütün imkanlarının kullanılmasını söyledi.

Evde Sağlık Hizmeti Alan Kişi Sayısı: 543 Bin

Evde sağlık hizmeti alan kişilere psikolojik destekte olmak üzere muayene, tetkik, tahlil, tedavi ve tıbbi bakım hizmeti sunuluyor. Şu ana kadar 543 bin kişi evde sağlık hizmetinden faydalandı. Halen evde sağlık hizmeti alan kişi sayısı ise 225 binden fazla olduğu dile getirildi. Evde Sağlık hizmeti almak için 444 38 33 numaralı telefonu arayarak bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir