Evlenen Kadın İşçinin Hakları

Sosyal devletin gereği olarak pek çok hakkın gözetilmesi gerekiyor. Bunlardan önem arz eden bir noktada kadın haklarıdır. Çalışan bir kadının, ev hanımı bir kadının, yetim iken evlenen bir kadın farklı haklara sahiptir.

İş hayatına başladıktan sonra evlenen bir kadının ayrı hakları, yetim iken ayrı hakları ve evlendikten sonra oluşan başka hakları olduğu yasalarda belirtilmiştir. İlk olarak değineceğimiz konu; işçi bir kadının evlenmesi ile doğacak haklarının neler olacağı sorusudur.

İşçi Bir Kadın Evlenirse Ne Gibi Haklara Sahip Olur?

Çalışırken evlenen bir kadın 4857/46. maddesi gereğince 3 gün evlilik izni hakkını kullanabilir. İzin kullanılan bu üç gün için ücret ödenmez. Fakat iş sahibi dilerse bu üç günlük izinin ücretini ödeyebilir. Ayrıca kadının çalıştığı işyerinde herhangi bir sendika var ise ve bu sendika ile işyeri arasında evlilik ikramiyesi ile ilgili olarak görüşülmüş ise, çalışan kadın bu anlaşmadan doğan ikramiyeyi almaya hak kazanır.

Çalışan bir kadın için önem arz eden bir diğer nokta ise; kişi dilerse 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesinden faydalanabilir ve nikah tarihinden başlayarak bir yıl içinde çalışmaya son verip, çalıştığı süre zarfında birikmiş olan kıdem tazminatı hakkını toplu bir şekilde alabilir.

Yetim Aylığı Alan Bir Kadın Ne Gibi Bir Haklara Sahip Olur?

Sosyal Güvenlik Kurumundan(SSK,BAĞ-KUR,EMEKLİ SANDIĞI) yetim aylığı alan bir kadın evlenirse, SSK ve Bağ-Kur’dan aylık alıyorsa, aylığın 24 katını almaya hak kazanırken, Emekli Sandığından alıyorsa 12 katı gibi bir tutar yardım alabilecek. Sözü edilen kadın evlendikten sonra; çeyiz parası yardım süresi dolmadan boşandıysa, tekrar başvurabilir ve aylık alabilir.

Ana-Baba Aylığı Alanlar

SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı gibi herhangi bir kurumdan vefat etmiş çocukları üzerinden maaş alan ana-babanın evlenmesi durumunda ,sadece Emekli sandığından 12 aylık bir tutar kadar yardım alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir