Evlilik İçin Sağlık Raporu Şart Mı? Sağlık Raporu Nereden Nasıl Alınır?

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlenirken çiftlerden istenen evraklardan birisi de sağlık raporudur. Evlenecek olarak kişilerin sağlık raporu alması Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere zorunludur. Bu raporun alınma amacı kişilerin kendilerinin bile farkında olmadığı cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek, taşıyıcı olunan bir hastalık varsa tedavisini yapmaktır. Böylece sağlıklı bireylerin dünyaya gelmesi amaçlanır. Sağlık raporu almak isteyen çiftler rapor için kendileri gidip başvuru yapmalıdır.

Sağlık Raporu Nerelerden Alınabilir?

  • Devlet Hastanelerinden
  • Özel Hastanelerden
  • Sağlık Ocaklarından
  • Aile Ve Toplum Sağlığı Merkezlerinden

Devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında ve aile sağlığı merkezlerinde rapor için herhangi bir ücret alınmaz. Ancak özel hastanelerde bu raporu alabilmek için belirli bir ücret alınır. Rapor ücreti her özel hastane için aynı değildir. Farklı ücretler talep edilebilir.

Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

Özellikle çalışanlar için işten izin alma durumu söz konusu olduğundan, rapor işlemlerinin ne kadar süreceği önemli bir konudur. Özel hastanelerden alınan raporlar maliyetlidir. Ancak raporunuzu birkaç saat içinde alabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde ise bu süre bir günü bulabilir. Sağlık ocakları ve aile sağlığı merkezlerinde belirli işlemler yapılabildiği için sizi yapamadıkları testler için başka birimlere sevk edebilirler. Bu durumda süre birkaç günü bulabilir.

Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi Nedir?

Evlilik için alınan sağlık raporunun süresi, rapor tarihinden itibaren 6 aydır. Bu süre sonunda nikâh gerçekleşmezse yeni bir rapor alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir