Fakirlik Maaşı Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

E Devlet - 20.01.2017 -

Fakirlik maaşı kimlere verilir? Nasıl alınır? Halk arasında muhtaçlık maaşı ve kaymakamlık maaşı olarak da bilinen fakirlik maaşı alabilmek için 2017 yılı şartları neler onlardan bahsedelim. Öncelikle devlet muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine belli başlı yardım yapar. Bunlardan bazıları gıda, ısınma, maaş ve benzeri şekilde olabilir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri belediyelere başvurarak talepte bulunabilirler. Ülkemizde açlık sınırında yaşayan milyonlarca insan olduğu için Fakirlik Maaşı en yoksul olan ve gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilir. Gerçekten de olması gerekende budur.

Fakirlik maaşı alabilmek için gerçekten bu maaşa ihtiyacınızın olması gerekiyor. Devlet herhangi bir sosyal güvencesi olmayan geliri olmayan ve devletin verdiği bir maaşı almayan kişilere vermektedir. Muhtaç aylığı verilmesi için belli bir gelir belirlenir bu gelir her yıl biraz daha artar. Aylık kazancınız belirlenen geliri geçiyorsa başvurunuz olumsuz olacaktır. Yine evi olan, arabası olan veya çalışan kimselere fakir maaşı verilmemektedir. Fakir maaşının amacı çalışma durumu olmayan, devletin sosyal güvenlik kurumları ile bir bağlantısı olmayan gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Taşınmaz bir malınız var ise bu maaşı almanız mümkün değildir. Her yıl muhtaçlık maaşına zam gelir. Tipik emekli maaşı gibi ya da asgari ücrete gelen zamlar gibi her yıl düzenli olarak bir artış söz konusudur. 2016 yılında Fakirlik Maaşı Sınırı 393 TL olarak belirlenmişti.

2017 Fakirlik Maaşı Sınırı Ne Kadar?

2017 yılında Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Gerçekten merak edilen bir konuydu. Fakirlik maaşı sınırı asgari ücret ile orantılıdır. Fakirlik Maaşı Sınırı asgari ücretin 1/3’ü oranındadır. Asgari ücreti 3’e bölerek 2017 yılı için fakirlik maaşının sınırının ne kadar olacağını hesaplayabiliriz.

Asgari ücretin 2017 yılı için ne kadar olacağı açıklandı. 29.12.2016 tarihinde asgari ücret aylık brüt 1404 TL olarak açıklandı. Bu oranla 2017 Fakirlik Maaşı Sınırı 468 TL olarak belirlenmiş oldu.

Fakirlik Maaşı Başvuru ve Sorgulama

Bu maaşı alabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat etmeliler. Anne, baba ya da diğer yakınlar adına müracaat edilmesi mümkün değil başvurmak isteyen kişilerin şahsen başvurması gerekmektedir. Birincil yakın olsa bile başvurular kabul edilmemektedir.

Kurum başvurunun ardından fakir maaşı bağlanmasına uygun görürse PTT şubesinden adınıza açılacak hesap ile maaşınızı almaya başlarsınız. PTT dışında Ziraat Bankası üzerinden de fakirlik maaşı alabiliyorsunuz. Fakirlik başvuru yaptınız ve sonucunu öğrenmek istiyorsunuz doğal olarak Fakirlik Maaşı Sorgulama yapmalısınız. Bunun için e-devlet en güvenilir yerdir. Farklı sitelerde bu tarzda sorgulama hizmeti verse de e-devlet üzerinden yapmakta yarar var. Fakirlik Maaşı almaya hak kazandıktan sonra tekrar kuruma gidebilir ardından PTT ya da bankadan bir hesap açtırarak maaşınızı her ay oraya alabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaşı 2016 yılı için 556,11 TL olarak ihtiyaç sahiplerine ödeniyordu. 2017 yılının ilk ayındayız ve şuanda fakirlik maaşı tam olarak ne kadar bilinmiyor. 600 TL civarı olması beklendiğini de açıklamak istiyorum. Ancak bu rakam kesin değil, tahmin edilen tutardır.

Fakirlik maaşı alan kimseler eğer kendi hayatlarını idrak ettiremiyor ve bunu belgeleyebiliyorlarsa aldıkları ücret 2 katına çıkabilir. Sağlık sorunları nedeniyle raporlu olan kişilere ek olarak bakıcı yardımı ücreti de veriliyor. Bu yardımı alabilmek için yardımlaşma vakfına giderek başvurmak gerekiyor.

Başka illerde ya da semtlerde başvurular kabul edilmiyor.

  7 Nisan 2017 - 17:36
  derya yılmaz

  merhaba ben ev kredisi ödüyorum banka ipotekli eşim ve ben işsiz durumdayız.hiç bir gelirimiz yoktur.bu maaştan faydalanabilir miyiz?

  15 Nisan 2017 - 17:17
  luba

  Merhabalar. benim 2 cocugum var .eşim tark etti yurt dişinda . hec bi gelirim yok . 2 cocugla kirada otyorum . belediya ,sosyal yardim .yardim istadim evlisiniz eşiniz uzerinda mal varliyi var deya vermadilar . . Kirada otryorum kizim ilk okula gittyo . öğlim 4 yaşinda zehinsel engelli rapori var . kimsam yok . cocuglar bilan ilgilanmak zorunda olduyumdan calişma şansimda yok . bana bi yol gostersaniz . yada yardimda olsaniz . tc vatandaşiyim . kira ,fatura , cocuglar masrafi
  deya baya borç oldum . nasil ödeçim . nasil hayat di davam ettacim 2 cocugla . iki yoldu arasinda kaldim . devletdan nasil desteklari yardimlari var yardimci olung.

  21 Haziran 2017 - 18:46
  Beyhan

  Ben kirkbes yasinda dul bi bayanim babadan 450 TL yetim maasi aliyorum ama geçinemediği md en kredi cekmistim şuan bütün maasim oraya kesiliyor ve kalacak yerim dahi yok nerden nazil yardim alabilirim

  11 Ekim 2017 - 11:02
  Şehnaz

  Merhaba Ben 45 yaşında, 1 çocuğu olan eşimden ayrılmış ve kirada oturuyorum.Hiç bir gelim yok kendi ailem tarafından ihtiyaçlarımın bazılarını karşılayabiliyorum.Ben de bu yardımdan faydalanabilirmiyim.
  Teşekkürler…

  20 Ekim 2017 - 01:31
  Esra

  Merhaba bir buçuk yaşında çocuğum var. Eşim bileğinden iki ameliyat geçirdi ve işten çıkarıldı. Bundan nasıl yararlanabiliriz? Kesin dönüş yaparsanız çok seviniriz. Bu bir yılda çok borcumuz oldu, gelirimiz olmadığı için..

  5 Kasım 2017 - 00:17
  Talipcivan

  Yüzde.50.engelliyim Fakirlik maaşı alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir