Gbt Sorgulama Hakkında Merak Edilenler

E Devlet GBT sorgulama ve sabıka kaydı sorgulama hakkında merak ettikleriniz

İçişleri Bakanlığı tarafından Kaçakçılık İstihbarat Harekât ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı ile il, ilçe ve şube güvenlik kuvvetlerin bağlı bir birimdir. Emniyet, jandarma, polis, sahil gümrük ve gümrük müsteşarlığından oluşan bir teşkilattır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan GBT (Genel Bilgi Toplama) birimdir. Sahil Güvenlik, Emniyet Teşkilatı, Jandarma ve Gümrük Müsteşarlığı  GBT (Genel Bilgi Toplama) sistemini ortaklaşa kullanılan bir birimdir. Ülke genelindeki vatandaşların kayıtlarının tutulduğu Genel Bilgi Toplama Merkezi, anayasadan aldığı hakla bilgi topladığından bu sistem dahilindeki tüm bilgiler tamamen yasaldır. Adli bir kaynak olmadan hiçbir kimse  GBT sistemi üzerinde bir işlem yapamaz.

GBT Sistemi dahilinde kaydı bulunan bir kişinin ilgili bilgileri, mutlaka şahıs hakkında çıkartılmış bir yakalama emri ya da şahıs hakkında “anayasa” tarafından verilmiş bir karar olmak zorundadır.

Gbt sorgulaması yapmak için Adliye’lere yada www.bedk.gov.tr adresinde yer alan 27 Ocak 2012 tarihli ve 2012/83 sayılı  kararı belirterek emniyet müdürlüklerine başvurarak adli sicil kayıtlarını alabilirler.

Gbt Sorgulaması Nerden ve Nasıl Yapılır ?

Gbt sorgulama işlemini internet üzerinden e devlet sistemi ile yapmak mümkündür.E Devlet sistemi haricinde yukarıda belirttiğimiz kurumlardanda adli sicil belgenizi alabilirsiniz.

E Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

E devlet sistemi üzerinden gbt sorgulama yapabilirsiniz bunu yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gereklidir. E devlet şifresi nasıl alınır bilgi edinmek in e devlet şifresi yazımızı okuyabilirsiniz. E devlet şifresi aldıktan sonra aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak tc kimlik no ve e devlet şifresi ile siteme giriş yaparak sabıka kaydı sorgulaması yapabilirsiniz.

E Devlet sisteminin en güzel yanı ise sabıka kaydı sorgulamanızın çıktısını alarak sizden iş başvurusu, işe giriş  vs.. gibi işlemlerinizde kurum kurum gezmekten kurtarır ve sorgulama için ek bir ücret ve dosya masrafı vermeyiz.

Unutmayalım ki her geçen gün bir çok uygulama turkiye.gov.tr adresinden vatandaşın hizmetine sunulmaktadır. Sizden istenilen tek şey şifrenize sahip çıkmanızdır. Şifrenizi 3 ayda bir muhakkak değiştirip kaydediniz aksi halde e devlet şifresini 2. kez aldığınızda 4 TL ücret ödemek zorunda kalırsınız.

E Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama için TIKLAYINIZ..

 

 

 

  13 Eylül 2014 - 16:00
  bedrettin

  sabıka kaydı

  1 Haziran 2015 - 11:15
  ömer mahmut BOSTAN

  SRC’min polis yoklamasında acaba sistem de görünürlüğü varmı öğrenmek istiyorum???
  ama her türlü deneme me rağmen maalesef bulamadım lütfen gereğinin yapılmasını rica ediyorum. teşekkürler saygılarımla……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir