GSS Borç Sorgulama

Gss borç sorgulama tc kimlik no ile

GSS yani Genel Sağlık Sigortası, bu kapsama giren kişilerin ne kadar borcu olduğunu belirlemiştir. Genel sağlık sigortası kapsamında olup sağlık hizmetlerinden faydalanan GSS sigortalıların gelir testi sonucunda belirlenmiş GSS primi ödemeleri gerekmektedir. GSS primi hesaplanabilmesi için gelir tespiti yapılması gerekir. Gelir testi sonucunda GSS kapsamına giren kişilerin ne kadar prim ödemeleri gerektiğine veya prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına karar verilir. Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan kişiler otomatik olarak GSS sistemine dahil edilirler. Bu durum kesindir ve kanunlarla belirlenmiştir. Genel Sağlık Sigortası isteğe bağlı bir sigorta türü değildir. SGK sigortalısı olmayan kişiler otomatik olarak GSS havuzuna düşerler. Buna göre gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha fazla olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanmak için prim ödemek durumundadırlar. Ancak gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha az olan kişilerin primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde hastane ve diğer sağlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanmış olur. Part time olarak çalışan kişilerde GSS kapsamına alınmıştır. Part time olarak çalışan kişi sigortalılık primini aylık 30 gün üzerinden yatırmamaktadır. Bu sebepten dolayı part time primleri aylık 30 güne tamamlamak için GSS kapsamında prim ödemleri gerekmektedir. Öğrenci olanlarda GSS kapsamına alınarak sağlık hizmeti almaları sağlanmaktadır. Buna göre yaşı kaç olursa olsun öğrenci olmaları durumunda kız çocukları GSS kapsamındadırlar. Bu sebepten dolayı GSS primleri devlet tarafından karşılanır. Erkek öğrenciler öğrenim hayatlarına devam etseler bile 25 yaşına kadar GSS kapsamında primleri devlet tarafından karşılanır.

GSS borç sorgulama işlemini SGK nın internet sitesi üzerinden kolayca yapmak mümkündür. TC Kimlik Numaranız ve gereken bilgileri doğru girerek GSS borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca çeşitli online sitelerden sorgu ekranını kullanarak da GSS borç sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası ve Emeklilik

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nın çıkarılış amacı kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir. Bu sigortanın emeklilik üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır çünkü ödenen prim sadece sağlık hizmeti almak için ödenmektedir. Ayrıca bu prim tutarı gelir beyanlarına göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

GSS Borç Sorgulama için TIKLAYINIZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir