Hakaret Eden Memur Bedelini Ödeyecek

Yargıtay bir hakaret davasını sonucu için kararı açıkladı. Doktor, vali veya herhangi bir kamu görevlisi kim olursa olsun vatandaşa hakaret ederse bedelini ödemek zorunda. Bir vatandaş hamile kızının başka bir hastaneye sevkinden sonra doktorlar tartıştı. Bu tartışma sırasında doktor kendisine hakaret etti. Bu hakaret üzerine doktora tazminat davası açan vatandaş mahkemeyi kaybetti.

Mahkeme kararına göre husumuet yokluğu sebebiyle davanın reddine karar verdi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi devreye girerek doktorun haraket etmesi görev gereği olmadığından kişisel bir durum olduğundan tazminatla sonuçlanması gerektirdiğini açıkladı.

Olay İzmir’in Ödemiş ilçesinde 2 sene önce yaşanadı. M.Y. isimli vatandaş ile T.K isimli doktor arasında şiddetli bir tartışma oluştu. Hastane görevlileri de devreye girerek tartışma bitti. Vatandaş M.Y. şikayetçi olarak dava açtı. Savcılık soruşturması ile T.K. için manevi tazminat davası oluşturuldu. Ancak Ödmiş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi manevi tazminat davasını reddetti.

Mahkeme Sonucu Olumsuz

Davacı olan vatandaş M.Y. avukatından durumun temyiz edilmesini istedi. Avukatı davayı temyiz etti. Dava dosyasını inceleyen Yargıyay 4. Hukuk Dairesi mahkeme kararını iptal edilmesini sonuçladı. Davacının manevi tazminatının ödenmesini isteyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkeme kararının doğru olmadığını ve iptal olduğunu belirtti. Mahkeme kararın yanlış olduğunu belirtirken bir kamu görevlisinin görevini yaparken kişisel kusurlarından dolayı açılacak davalardan sorumlu olduğu belirtildi.

Yargıtay Doktorun vatanadaşa hakaret ettiği açıkça karar içerisinde yer aldığı belirtilirken doktorun hakaret etmesi kişisel kusurudur ve görevi ile hiç bir şekilde ilişkilendirilemez diye belirtiliyor.

Yargıtayın bu kararı ile bundan sonra herhangi bir kamu görevlisi bu valide olsa vatandaşa hakaret veya küfür edemez. Ederse bedelini ödemek zorunda. Kişisel kusurların görevleri ile bağdaşmadığı ve bu yüzden hiç bir şekilde görevi gereği hakaret etmesi söz konusu olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir