Hangi İşlemler E-devlet Üzerinden Yapılır ?

E Devlet - 16.09.2016 -

Günümüzün gelişen teknolojisi ile artık birçok devlet kurumu işlemleri e devlet uygulaması ile cep telefonları ve bilgisayarlarımızda.

İnternet ortamında birçok işlemin yapılabileceği bu uygulama için e devlet şifresi alarak kurumsal işlemlerinizi yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden kimlik numaranız ve PTT şubelerinden alacağınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Peki e devlette hangi işlemler yapılır gelin bunları inceleyelim.
PTT şubelerinden aldığınız e devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak birçok e devlet uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bunlardan biri Adalet Bakanlığı hizmetleridir. Mesela devam eden veya sonuçlanan mahkemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Adli sicil kaydınızı sorgulayarak belgenizi doğrulayabilirsiniz. Ayrıca davanız Yargıtay’a giden davalarınızı da kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok faturanızı da sorgulayabilirsiniz.

İnternet, mobil ve sabit telefonlarınızın, kablo tv gibi birçok faturalarınızın borç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçmişte adınıza kayıtlı mobil telefonlarınızın kayıtlarına da ulaşabilirsiniz.

Telefon operatör numaralarınızı taşıma sorgulaması da yapabilirisiniz. E devlette hangi işlemler yapılır devam edersek Emniyet Genel Müdürlüğü işlemleri sırada olacaktır. Araç sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Üstelik sürücü belgenize ait ceza puanlarınızı da bu menü içerisinden de yapabilirsiniz. Yapmanız gereken plakanız girerek sorgulama yapmaktır. Bu şekilde araç bilgilerinize ve ceza bilgilerinize bir tıkla ulaşabilirsiniz.

E devlet ekranları üzerinde en çok arana işlemlerin içerisinde şüphesiz Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait işlemler yer almaktadır. Emekli aylık kesintileri, aylık bilgileri ve ödemelerin yanında, tescil kayıtları, borç durumları, maaş tercihleri gibi birçok SGK işlemlerini yapabilirsiniz.

4A – 4B -4C olan tüm işlemleri, hizmet dökümlerine ulaşabilirsiniz. Başbakanlık ve Doğal Afet sigortalarına, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait vatandaşlık bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
Birçok işlemi yapabileceğiniz e devlet uygulamaları için PTT şubelerinden e devlet şifresi almanız gerekir.

Son derece kolay aldığınız şifreyi bilgisayarınızda bir kere giriş yaptığınızda kendinize özel ve unutmayacağınız bir şifre ile değiştiriyorsunuz.

Bu şekilde güvenilir ve rahatça devlet kurumlarına gitmeden oturduğunuz yerden kolaylıkla vatandaşlık işlemlerinizi yapabilir veya kontrol edebilirsiniz.

E devlette hangi işlemler yapılır sorusuna bu şifre sayesinde, uygulamaya girerek sizler de kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir