İİBF Mezunları için İdari Hakimlik

Adalet Bakanlığı adil ve idari hakimlik sınavı tarihini mayıs ayında yapacağını duyurdu. Mayıs ayında yapılacak olan adli ve idari hakimlik sınavı ile birlikte 200 idari yargı hakimi alınacak.

İİBF Mezunları İdari Hakim Sınavına Girebiliyor mu?

Şu ana kadar yapılmış bütün idari hakim adaylığı sınavlarına İİBF mezunlarıda girdi. Yani İİBF idari hakim adaylığı sınavına girebilir. Hatta yapılan araştırmalara göre hukuk mezunlarından daha fazla İİBF mezunu idari hakim sayısı olduğunu görülmüştür.

İİBF’nin Hangi Bölümleri Sınava Katılabilir?

İİBF ve SBF içerisindeki bütün bölümler bu sınava katılabilir. Kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölümlerin hepsi idari hakim adaylığı sınavına katılabilir.

İİBF Mezunları için Sınır  Var mı?

2008 yılına kadar İİBF mezunları ile Hukuk mezunları arasında bir fark yoktu. İki fakülte den de neredeyse eşit şartlar altında yarışılıyordu ve İİBF mezunlarından daha fazla idari hakim sayısı oluşmuştu. Aynı zamanda İİBF mezunlarının rahatlıkla çözebildiği iktisat ve maliye soru sayısı fazlaydı. Hukuk mezunları bu derslerde zorlanıyordu.

2008 yılından itibaren İİBF mezunlarına % 20 kota koyuldu. Nihai listenin en fazla % 20’si İİBF mezunu olabilir. Zaman zaman bu oran düşebilir. Aynı zamanda İİBF mezunlarının rahatlıkla çözebildiği iktisat ve maliye soru sayılarında azalmaya gidildi. Buna karşılık olarak Hukuk mezunlarının kolaylıkla çözdüğü usul hukuku soru sayısında artışa gidildi. Yani Hukuk fakültesi mezunlarının daha rahat girebildiği bir sınav haline geldi. Fakat her sene zorunlu bir şekilde İİBF mezunlarından sınava alınacak.

% 20 İİBF kotası nedir?

% 20 kotası mülakata girmede veya başvurmada uygulanan bir sistem değildir. Mesela bu sene mayıs ayındaki yapılacak sınavlar ile 200 idari hakim alınacak. Bu 200 hakimin sadece % 20 si yani 40 kişisi İİBF mezunu olacak. Komisyon isterse daha da az alabilir.

İİBF Mezunlarına Şart

İİBF mezunlarının idari hakimlik sınavı için bir şart daha koyuldu. 2012 yılında yapılan sınavda ilanda şu yazıyordu:

“başvuru belgeleri arasında “hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olduğuna dair belge”

bu koşulu da yerine getirmek gerekiyor artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir