E Devlet İkametgah Değiştirme

E devlet ikametgah değişikliği ve sorgulama

Hukuki olarak her vatandaşın ikamet etmesi gereken bir yer olması gereklidir. Nüfus hizmet kanununa göre ikamet edilen /değiştirilen adres bilgisinin sürekli olarak güncel tutulması gerekli. Vatandaş adresini değiştirdiğinde bunu mutlaka 5490 sayılı Nüfus Hizmet kanunu gereğince bildirmekle mükelleftir. İster bizzat isterse mektup ile veya e-posta ile bildirimi yapmalıdır.

Bildirim yapmayan vatandaşlara ceza :Yine 5490 Sayılı Nüfus Hizmet Kanununa göre belirlenen süre içinde adres bildirimini / ikametgah değişimini/ikametgah değişikliğini bildirmeyenlere 436 TL para cezası uygulanır. Bu ceza miktarı 2014 yılı için geçerli .

E Devlet İkametgah Değiştirme için TIKLAYINIZ.

 

E Devlet sistemi üzerinden ikametgah değiştirme yapılabilmektedir. Fakat bu işlemi yapmanız için e devlet şifresi yeterli değildir. E Devlet sistemine e-imza veya m-imza ile giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak tc kimlik no ve m-imza şifresi girerek e devlet sistemi üzerinden ikametgahınızı değiştirebilirsiniz.

Not: Mobil İmza  avea veya turkcell  GSM operatörlerinden ücret karşılığında alınmaktadır.

Yerleşim Yeri Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızın konusu ikametgah sorgulama, yerleşim yeri doğrulama Türkiye Cumhuriyeti İç işleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Resmi sitesinden ikametgah sorgulama yerleşim yeri doğrulama işleminin nasıl yapıldığını olarak anlatacağız.

https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama.aspx T.C içişleri bakanlığı nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü resmi sitesidir. Bu siteye girerek ikamet ettiğiniz güncel adres bilgilerinize ulaşın.

Bunun için yapacağınız işlemler kısaca şöyle:

1-)Sitede sizden istenen T.C kimlik numaranızı ilgili alana tıklayınız.

2-) Verilen rakam ve harfleri boş alan doğru olarak giriniz.

Bu bilgileri girdikten sonra sonraki butonuna tıklayınız.

Buradaki uyarıları okuyarak İl ilçe mahalle ve, cadde sokak bilgileriniz girerek SON sekmesini tıklayın. Böylece sorgulama işlemi bitmiş olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir