İnternetten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu artık bildiğiniz gibi internet üzerinden de yapılabiliyor. Yaş ilerledikçe emekliliği düşünmek bir gereklilik haline geliyor. Emeklilik şartlarını yerine getirdiğiniz zaman emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Öncelikle size bu konuda detaylı bir bilgi sunalım. Daha önce yazdığımız SGK’lılar için, SGK emekli Olma Şartları başlıklı makalemizi okumanızı öneriyoruz. Bu konuda bir eksiğiniz var mı yok mu emekli olabilmek için bütün şartları yerine getirip getirmediğiniz son bir kez kontrol ederseniz başvurunuzda bir problem çıkmaz.

Makaleyi okuduysanız emeklilik şartlarını kısaca özetleyelim. Öncelikle kadın ve erkekler için emeklilik şartlarında ufak değişilikler var. Öncelikle bunlardan bahsetmekte fayda var. Erkeklerde 60 yaş sınırı ile birlikte 7000 bin günü doldurmak gerekir. Eğer 25 yıl sisteme bağlı kalınmış ise yine 60 yaş sınırı var fakat bu sefer 4500 günü doldurmanız yeterli oluyor. Kadınlara için baktığımız zaman 58 yaş sınırı ile birlikte 7000 günü doldurmak gerekir. Aynı zamanda 25 yıl sisteme bağlı kalındığı kalındığı taktirde yaş sınırı ile 58 fakat prim gün sayısı 4500 gün ile yeterli oluyor. Ayrıca engelli vatandaşlar için çeşitli bilgiler verdik. Söz konusu makalemizde bu konuları detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. SGK emekli Olma Şartları başlıklı makalemizde tüm detaylar bulunuyor.

Emeklilik başvurusu konusuna tekrar döndüğümüz zaman emeklilik başvurusunu internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

İnternetten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden emeklilik başvurusu SSKlı ve Bağ-Kurlu vatandaşları kapsıyor. Yani SSKlı veya Bağ-Kurlu bir vatandaş internet üzerinden emeklilik başvurusu yapabilir.

Öncelikle şu linke gidelim: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan bu linke tıkladıktan sonra ekrana Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi sayfası gelecektir. Burada E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapınız.

Giriş yaptıktan sonra sizden gerekli bilgileri isteyecektir. Buradaki bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra emeklilik işlemlerinizi başlatmış olursunuz.  Buradan alınan bilgiler ile kurum gerekli işlemleri yapar ve emeklilik işlemlerinizi başlatır.

  20 Haziran 2015 - 13:05
  ibrahim gölçiçek

  01/02/1987 tarihinde işe başladım halen çalışmakdayım. ssk pirim gün sayım şu an 5333 ne zaman emekli olabilirim veye emeklilik muracatı yapabilirmiyim ?

  26 Haziran 2015 - 08:59
  osman bilgin

  ibraim bey 42 gününüz kalmış 5375 günle emkli olabilirsiniz.

  2 Ağustos 2015 - 12:49
  fatma temelli

  merhaba 02/02/1966 doğumluyum isteğe bağlı ev hanımı olarak başlangıç tarihim 12/03/1999 ne zaman hangi tarihte emekli olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir