İnternetten kyk yurt sorgulama

İnternetten kyk yurt sorgulama, kyk burs sorgulama

Bu yazımızda; kyk yurt sorgulama kyk burs sorgulama işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bilindiği gibi emekler yıllar harcayarak bir üniversiteyi kazanan/ bir üniversiteye yerleşen ve gurbet ellere /yabancı memleketlere gitmek ve yerleşmek zorunda kalan öğrenciler için Yükse öğrenim kredi ve yurtlar kurumu (KYK)öğrencilerin barınma v beslenme korunma ısınma gibi ihtiyaçlarını gideren bir Devlet kurumudur.

KYK SİSTEMİ :

Üniversiteye yerleşmeye hak kazanan öğrenciler kazandıkları yılın temmuz ayında KYK ’ya başvururlar. Yurda kabul edilmeyen öğrenciler için yerleştirilmelerin yapıldığı günleri takip eden günlerde yeniden başvurma hakları var. Özellikle KYK ‘ya başvuru esnasında verilen bilgilerin doğruluğu KYK   (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) tarafınca araştırılır. Kasıtlı olarak Yanlış bilgi verenlerin KYK ile ilişkileri kesilir.

Öğrenci Başvurusunun dikkate alınmayacağı Bazı durumlar :

Kazanılan üniversitenin, öğrencinin ikamet ettiği belediye sınırları içinde olması, öğrencinin daha evvel herhangi bir yurttan uzaklaştırma cezası almamış olması topluluğu etkileyecek derecede bulaşıcı hastalık taşımaması ve herhangi bir işte çalışıp düzenli gelir sahibi olmaması gerekli.

KYK için gerekli Belgeler :

a-)       En az Son 6 ayda çekilen 6 tane fotoğraf

b-)      Anne-babası %40 ve üstü engelli olanlar için Devlet Hastanesi’nden alınacak Rapor

Kyk Yurt sorgulama, kyk Burs sorgulama için yandaki linkimizi tıklayıp giriş yapmanız gerekmektedir.

Kyk Burs Sorgulama : Bilindiği gibi öğrenciler için özellikle maddi durumu çok kötü olan öğrenciler için burs yüksek öğrenimde öğrenciler için çok büyük bir öneme sahiptir. Sadece burs alarak ve sağdan soldan aldığı küçük meblağlarla üniversite hayatını idame ettiren binlerce öğrenci var.Öğrenciye verilen burs miktarı ne kadar az olursa olsun mutlaka öğrencinin ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Kyk burs sorgulama işlemi için kyk.gov.tr adresine girmek gerekir. Sitede kredi numaranız ve/veya kimlik numara bilginiz istenmekte. İster kredi no ile isterse kimlik No ile sorgula seçeneklerinden birini seçtikten sonra size verilen resimdeki bilgileri boş alan girmeniz gerekir. Kimlik numarası ile veya kredi no ile kyk burs sorgulama yapamayan öğrenciler/veliler 444 19 61 numaralı telefonu arayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir