İnternetten SGK Soyadı Değişikliği

SGK, SSK soyisim değişikliği internet üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Önceleri dilekçe ile başvurmak gerekirken şimdilerde internet ortamından rahatlıkla soyisim değişikliği yapılabiliyor.  Kimlik bilgilerinde soyadında değişikliğe gidilmiş kişiler SGK internet sitesinden soyadı değişikliği yapabilirler.

Herkes istediği gibi soyadı değişikliği yapamıyor. Ancak iki unsur bulunuyor. Evlenince eşinin soyadını alan kişiler bunu SGK üzerinde de güncelemeleri gerektiğinden SGK internet sitenden bunu yapabilirsiniz.

Evlenen veya boşanmış olan sigortalı kişiler soyadı değişikliği başvurusunda bulunabilir. Bu SSKlılar için aranan şarttır. Bağ-Kurlular için ise evlenen veya boşanan sigortalı veya emekliler aynı zamanda mahkeme kararı ile soyadın da değişiklik yapan kişiler soyadı değişikliği yapabilir.

SGK bürolarına gelmeden rahatlıkla internet ortamından telefondan veya bilgisayardan yapılabilir bir özellik haline geldi. İnternet ortamından belirli bilgileri doldurarak soyadı değişikliği yapabilirsiniz.

İnternetten SGK Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir şekilde SGK’nın internet sitelerinden soyadı değişikliği yapabilirsiniz. Ancak burda bilmeniz gereken her ilin kendisine ait SGK internet sitesi bulunuyor. Aşağıdaki büyük şehirlerin soyadı değiştirme sayfasına doğrudan gidebileceğiniz linkleri verdik. Hangi şehirde oturuyorsanız o şehrin sayfasına tıklayarak soyadı değişikliği yapabilirsiniz.

İstanbul SGK Soyadı Değişikliği için tıklayın.

Ankara SGK Soyadı Değişikliği için tıklayın.

İzmir SGKSoyadı Değişikliği için tıklayın.

Antalya SGKSoyadı Değişikliği için tıklayın.

buralardan online bir şekilde dilekçelerinizi iletiyorsunuz. İlettikten sonra cep telefonunuza mesaj gelecektir. İşlemin yapılıp yapılmadığına. Daha sonra tekrar kontrol etmek isterseniz, Tescil Kaydı Tespiti sayfasından yapılan değişikliği görebilirsiniz.

Her ilin SGK internet sayfası farklıdır. İlinizde bulunan sgk sitesine, arama motorlarında ilinizin adıyla birlikte sgk yazarsanız ilinizin sgk internet sitesine ulaşırsınız. Örneğin Google’a SGK Bursa yazarsanız SGK Bursa sayfası karşınıza çıkacaktır. Daha sonra internet sayfası içerisinde soyadı değişikliği gibi anahtar kelimelerle arama yaptığınızda söz konusu değişiklik sayfasına ulaşırsınız.

Dilekçe ile Soyadı Değişikliği Talebi

İnternet ortamından yapmadan bizzat SGK bürolarından soyadı değişikliği yapmak isteyen kişilerde olabilir. Bu kişilere de yardımcı olmak adına bunun da nasıl yapılacağını anlatalım.

Şu şekilde bir dilekçe hazırlıyoruz. İsterseniz bilgisayar çıktısı isterseniz de elle yazabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
…………Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü
……………………… Sigorta sicil numarasına sahip çalışanım. Evlilik sebebiyle kimlik bilgilerimde değişiklik olmuştur.
Kimlik bilgilerimdeki değişikliğin, aşağıdaki gibi güncellenmesini arz ederim. …/… /2015

Saygılarımla
Ad-Soyad :
TC No:
İmza :

Ek:
1. Evlenme Cüzdanı fotokopisi
2. Nüfus Kayıt Örneği

 

Yukarıdaki gibi bir dilekçe yazabilir ve ilinizde bulunan SGK il binasına giderek söz konusu bilgilerin güncellenmesini talep edebilirsiniz. Bu dilekçeye evlenme cüzdanı fotokopisini ve nüfus kayıt örneğinide eklerseniz işleminiz kayda alınır. Evlilik cüzdanı fotokopisi özellikle ayırt edici bir durum olduğundan mutlaka ve mutlaka söz konusu 2 eki dilekçe ile birlikte verin. Aynı zamanda dilekçe de 2 tane ek olduğunu dilekçe örneğindeki gibi belirtmenizde fayda var.

  22 Ağustos 2015 - 15:45
  BEREN YAZMALI

  Merhabalar
  14.02.2015 tarihinde evlendim fakat kızlık soyadımla girdiğim zaman bilgilerim çıkmıyor yeni soyadımla giriş yapınca problem oluyor nerden değiştirebilirim bu bilgilerimi.

  6 Ekim 2016 - 23:20
  Ganime

  Adana ili için link yok

  18 Mart 2017 - 18:46
  Emine

  Manisa ili için link

  23 Aralık 2017 - 23:39
  edevletssk
  30 Mayıs 2018 - 09:39
  zehra

  ankara sgk soyadı değişikliği linkine kaç kez giriş yaptım ama sayfa görüntülenmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir