İnternetten Vergi Borcu Öğrenme

Vergi borcu olanlara interneten vergi sorgulama müjdesini Gelir İdaresi Başkanlığından. Vergi mükellefi olan kişiler bundan sonra vergi borcunu internetten rahatlıkla öğrenebilecek. e-Nabız internetten sağlık ile ilgili sorgulama müjdesinden sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından internet ortamından sorgulama ve öğrenme müjdesi geldi.

Bildiğiniz gibi e-Nabız ile internet üzerinden muayene bilgilerinizi öğrenebilirken, ilaçlarını görebilir aynı zamanda çekildiğiniz röntgen gibi bilgileri görebiliyor aynı zamanda 112 acil butonu ile ambulansı rahatlıkla çağırabilme şansınız var. Bu kolaylıktan sonra yeni bir internet aracı geliştirildi. Bundan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen müjde sonrası vergi borcunuzu Gelir İdaresi dairelerine uğramadan öğrenebilirsiniz. Oldukça güzel bir kolaylık olan bu yöntem ile bundan sonra vergilerinizi rahatlıkla takip edeceksiniz.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcunuzu internet üzerinden öğrenmenizin artık iki yolu bulunuyor. Birincisine baktığımız zaman E-Devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak vergi borcunuzunu öğrenbilirsiniz. İkinci yöntem ise, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait web sitesine giderek kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra vergi borcunuzu sorgulayabiliyorsunuz. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi ise gib.gov.tr ‘dir. Bu sitelerden sorgulama işlemi nasıl yapılır zorlanmamanız için iki yöntemi de ayrı ayrı anlatmakta fayda var.

E-Devlet Şifresi ile Vergi Borcu Öğrenme

Öncelikle E-Devlet şifresi olmayanlara E-Devlet şifresi nasıl alınır ondan bahsetmek gerekiyor. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2-3 TL gibi rakam karşılığında alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz size bir zarf içerisinde veriliyor.

E-Devlet şifrenizi edindikten sonra turkiye.gov.tr adresine gidiyoruz. Burada üstte ve solda yer alan E-HİZMETLER menüsüne tıkladıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na tıklıyoruz. Burada ise Vergi Borcu Sorgulama linkine tıklıyoruz ve ekrana vergi borcunuz ile ilgili bilgiler yansıyor.

Şimdi ise gib.gov.tr adresine giderek E-Devlet şifresine gerek kalmadan vergi borcunu sorgulamayı öğrenelim. Bu arada hatırlamakta fayda var. E-Devlet şifresi turkiye.gov.tr adresinden birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Örneğin ehliyet ceza puanınız gibi.

Şifresiz Vergi Borcu Öğrenme

E-Devlet şifresine gerek kalmadan  gib.gov.tr adresinden vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz. gib.gov.tr adresine gittikten sonra anasayfa üzerinden internet vergi dairesi butonuna tıklıyoruz. Akabinde aşağıda yer alan borç sorgulama linkine tıklıyoruz. Burada sizden çeşitli kimlik bilgileri isteniyor. Bu kimlik bilgilerini girdikten sonra vergi borcunuz var mı yok mu görünecektir.

gib.gov.tr’de istenen kimlik bilgileri şu şekildedir:

Tc Kimlik Numarası

Nüfus Cüzdanı Seri / No *

Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası **

VEYA

Annenizin Kızlık Soyadı

(*) Nüfus Cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve no bilgileri yazılacaktır

(**) Bu alana annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası yazılacaktır.

Bu bilgileri doldurduktan sonra güvenlik kodunu doğru bir şekilde girin. En son olarak tamam butonuna tıkladıktan sonra vergi borcuyla ilgili dökümünüz karşınıza çıkacaktır. Vergi Dairesi’nin bu borç bilgilendirme servisinde E-Devlet şifresine gerek olmadığı için burayı kullanmak sadece şifresi olmayanlar kullanırsa daha rahat olur. Şifresi olanlar sadece TC No ve E-Devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparlarsa az bilgi istendiğinden giriş yapmak daha kolay hata yapma olasılığı daha az olur

    11 Haziran 2016 - 10:06
    faysal taşkın

    Ne kadar vergi borcum var acaba. Ben şirketimi kapattım bi zarf gelmiş bana nerden görcem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir