İş kurmak için kosgeb destek almak mantıklı mı?

Yeni iş kuracak olan kişiler için son dönemde devlet tarafından bir takım gençleri destekleyici uygulamalar başlatılmıştır. İş kurmak isteyen gençleri desteklemek, içindeki girişimci ruhunu ortaya çıkarabilmek için devlet hibe ve kredi desteği ile her zaman gençleri desteklemektedir. Üniversite mezunu gençler devletin KOSGEB kurumundan alacakları hibe ve krediler ile kısa süre içinde hayalini kurdukları şirketi kurabilmektedirler. İş kurmak isteyen gençler böylece alacakları destekler ile kısa süre içinde girişimcilik ruhlarını ortaya koyarak farklı şirketleri kurarak başarıya kucak açabilmektedirler.

İş kurmak isteyen bireylerin aklında bir takım soru işaretleri olabilir. KOSGEB’den destek almak mantıklı mı?  Hibe ve kredi desteği ne zaman yapılır gibi iş kuracak olan bireylerin kafasında merak ettiği bir takım soru işaretleri olabilir bu yazıda bu soru işaretlerinden sizleri arındırmak için soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız.

HİBE VE KREDİ DESTEĞİ NE ZAMAN YAPILIR

Destek alabilmeniz için öncelikle projeyi çok iyi yazmış olmalısınız. Tabi bunun öncesinde sağlam bir fikriniz de olması gerekmektedir. Bu fikre ve projeyi KOSGEB’in desteklediğinden de emin olmalısınız. Tüm bu detaylar ve KOSGEB’in desteklediği alanlar KOSGEB’in resmi web sitesinde yer almaktadır. Bunları sorunsuz yaptınız ve desteği alacağınız kesinleşti diyelim. Desteğinizi projeniz kabul olduktan 4-5 ay sonra almaya başlıyorsunuz. Bu yüzden bu süreçte kendinizi idare edecek kadar bir sermayenizin olması gerekmektedir.

Bu yüzden hibe ve kredi desteği almaya başladığınız zaman daha uzun ya da kısa olabilir bunu göze almalısınız. Kısacası cebinizde sizi idare edecek bir miktar sermaye olmalıdır.

KOSGEB DESTEK NE ZAMAN ALINIR

Ben KOSGEB desteğini şu şekilde görüyorum arkadaşlar; diyelim li 50 bin liramız var. Bir dükkan açmayı düşünüyoruz, bu para yokmuş gibi davranıp (kötü günler için) gidip KOSGEB’e başvuruda bulunuyoruz. Projemizi hazırlayıp sunuyoruz ve proje kabul edildikten sonra biz paramızı alana kadar şimdi bu köşeye ayırdığımız parayı kullanabiliriz. Eğer projenin ödemeleri gecikirse, bir takım aksilikler çıkarsa o zaman köşeye ayırdığımız paradan azar azar kullanmaya devam edebiliriz. Aksi halde sermayesiz şirket kurmaya çalışmak iş yapmaya çalışmak taktir edersiniz ki çok zor bir iştir bu yüzden öncelikle kendimizi garantiye almalıyız. Ticaret acımasızdır, serttir bu yüzden kısa zamanda yok olmamak direnmek ve var olmak için adımlar atmak için bizi idare ettirecek parayı köşeye koymalıyız.

Sonuç olarak eğer bu şartları yapabiliyorsanız KOSGEB’e başvuruda bulunarak destek almayı deneyebilirsiniz, tabi bunların öncesinde girişimcilik sertifikası, bir şirkette %30 dan fazla ortaklık payı olmama ve girişimde bulunduğunuz alanın KOSGEB tarafından destekleniyor olması gibi en temel şartları taşıdığınızı varsayıyorum. Bunları sağlıyorsanız şansınızı deneyebilir ve proje hazırlayarak sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir