İŞKUR

İşkur başvurusu ve işsizlik parası başvurusu

İŞKUR NEDİR VE İŞKURDA YAPILAN İŞLEMLER (İŞSİZLİK PARASI VS.)

İş kur devlet bünyesinde çalışan resmi bir kurumdur. Özellikle son yıllarda kurulmuş ve Türkiye’ deki işsizliğe yönelik önlemler almak için açılmıştır. İş kurda yapılan işlemler özellikle insanların vasıflarına uygun iş imkânlarını kişilere sunarak istihdamın artmasına yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

İş kur kurumu işsiz olan ve ya çalışmak isteyen kişilere yönelik geniş bir çalışma yapmaktadır. Öncelikle iş arayan vatandaşlar iş kura başvurarak başvuruda bulunmalıdır. İş kura giden iş arayan, bir danışan olarak meslek ve iş danışmanları tarafından karşılanıyor. Size özel bir danışmanınız oluyor.

Danışmanınız sizin tüm özelliklerinizi yani, cinsiyet, mezuniyet, ustalık ve tecrübeleriniz gibi vasıflarınızı tespit eder. Sizin özelliklerinize uygun ve denk gelecek ve çalışabileceğiniz işler tespit edilir. İş arayan ve iş özellikleri tespit edildikten sonra bir iş arayan olarak sizi işverenle görüştürerek iş bulmanızı sağlamaktadır. Tabi tüm bunları yaparken size gerekli maddi ve manevi destekte verilmektedir.

İşsizlik parası ise genellikle işten çıkarılanlara yönelik yapılan bir uygulamadır. Resmi dairede olsun ya da özel bir kuruluşta olsun en az altı ay süreyle çalışan işçiler kanunda belirtilen sebeplere bağlı olarak çıkarılmaları durumunda işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Tabi bu maaşın bağlanması belli şartlara bağlıdır ve bu maaş kişinin tekrar bir iş bulma süreci içerisinde mağduriyetini önlemeye yöneliktir.

İşkur Başvurusu için TIKLAYINIZ..

  14 Şubat 2015 - 20:13
  Ekinsu

  İŞKUR DAN İŞBAŞVURUSU YAPTIM HAYIRLISI OLSUN İNŞALLAH. HABER BEKLİCEZ ARTIK

  16 Mart 2015 - 20:28
  metin

  kendi istegimle istifa etsem tazminat hakkım varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir