İsteğe bağlı sigorta sorgulama

Sgk isteğe bağlı sigorta sorgulama

Ülkemizde İsteğe bağlı olarak sigortalı olarak çalışarak emekli olabilmek gayet güzel bir şekilde uygulanan bir emeklilik sistemidir. Bu sistem sayesinde düzenli bir işi olmayanlar gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde düzenli prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. Yalnız tek fark kendi sigorta primlerini kendileri ücret karşılığında sgk kurumuna ödemektedirler.

İsteğe bağlı olarak sigortalılık nedir ve kimler isteğe bağlı sigortalı olabilirler ?

Bu istem zorunlu olarak sigortalı olması gerekmeyen vatandaşların kendi istekleri ile prim ödeyerek tüm haklardan faydalanmalarını ve zamanı geldiğinde emekli maaşı almalarını sağlayan sistemdir.

Kişi İsteğe bağlı olarak sigortalı olabilmek için beş adet şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Başvuracak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Türkiye’de ikamet etme şartı vardır. 18 yaşından küçük olanlar ve Türkiye’de ikamet etmeyenler sigortalılık sisteminden faydalanamazlar.

Bu sistemde ödenecek primlerde kişilerin durumlarına göre belirleniyor. Yani prim rakamları kişilerin ödeyebilecekleri ücret uzun vadeli durumlarına göre kesinleşiyor.

İsteğe bağlı sigortalılık için başvuru yapmak isteyen kişiler SGK’na dilekçe ile başvuru yapacak. Bu vatandaş kendi çalışmalarına istinaden emekli olduysa ilave olarak isteğe bağlı sigortalı olamaz.

İsteğe bağlı sigortalılık başlangıcı , müracaat yapılıp evraklar kurum kayıtlarına ulaştığı zaman başlar. İsteğe bağlı sigortalı olanlar kanun gereği genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Bu kanun gereğince genel sağlık sigortası primi ödemek zorundadırlar.

Ülkemiz şartlarında ise isteğe bağlı sigortalılık son derece mantıklı ve etkili bir sistemdir. Bu imkandan durumları uygun olanların kullanması son derece yerinde bir hareket olur. Zorunlu sigortanız yoksa bu sistem tam size göre denilebilir.

Yıllar geçtikçe imkanlar güçleşecek ve bağlanacak emekli maaşı çok ama çok gerekli bir hale gelecektir. Bu zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirmek ve sisteme katılış yaparak düzenli prim ödemek önemlidir. SGK isteğe bağlı sigorta kapsamından yararlanabilmek bir imkandır ve başvuru için uygun şartlara sahipseniz bunu değerlendirmeniz ve kullanmanız tavsiye edilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İÇİN TIKLAYINIZ..

  5 Ocak 2015 - 09:33
  yavuz

  istege bagli nasil sigortami yatiririm

  27 Ocak 2015 - 12:31
  semra kamalak

  ne zaman emekli olabilirim

  27 Ocak 2015 - 20:57
  serkan

  ssk sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir