Kadınlar evlilik nedeniyle işten ayrılınca kıdem tazminatı alır mı?

Genel - 14.02.2018 - , , ,

Kadınlar evlilik sebebiyle işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar. Bu pek çok kişi tarafından bilinmeyen ancak yönetmelikte var olan bir uygulamadır. Kadınlar evlendiklerinde evlilikten sonra 1 yıl içinde işten evlilik sebebiyle ayrılmalarında iş yeri kıdem tazminatını kesin olarak vermekle yükümlüdür. Bu konuda eğer herhangi bir uyuşmazlık çıkarsa dava açılarak kıdem tazminatı alınabilir.

Kadınlar ile erkekler arasında kıdem tazminatı konusunda en temel fark bu şekildedir. Erkeklerde evlilik nedeniyle herhangi bir kıdem tazminatı almak söz konusu değilken, kadınlarda bu durum tam tersidir. Kadınlar evlendiklerinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar.

KIDEM TAZMİNATI

İşçinin iş yerinde 1 yıldan az olmamak kaydı ile çalışması ile kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı bir işçi için kazanılmış haktır. Hiçbir şekilde işçinin kıdem tazminatı almasının önüne geçilemez. Bu yüzden kıdem tazminatı alma hususunda erkek ile kadın arasında bir takım farklılıklar ortaya çıkmıştır. Kadınlar evlendiklerinde bu haktan faydalanmaya başlamaktayken erkekler ise ancak işten çıktıkları zaman tabi kendi isteğiyle olmamak koşuluyla, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı konusu da erkekler ve kadınlar arasında bu şekilde büyük bir farklılık göstermektedir. Kadınlara bu konuda daha geniş ve esnek bir durum veriliyorken erkekleri bu konuda daha sert ve katı kurallar kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir