Kimler Yeşil Kart Sahibi Olabilir? Yeşil Kart Nereden Nasıl Alınır?

Türkiye’de ki yaşam koşulları karşısında durumu kötü olan ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamayan insanların belli koşullarda rahat etmeleri için kullanılan sisteme yeşil kart deniyor. Yeşil kart sahibi olabilmek içinde bazı koşullar gerekiyor.

Yeşil Kart Kimlere Veriliyor?

Yeşil kartı alabilecek olan insanların brüt asgari ücretin üçte birini alıyor olması gerekiyor. Düşük geliri olan insanlar yeşil kartlı olarak nitelendiriliyor. Bu kart ile sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak gelir testinden geçmeniz gerekiyor. Bu testin sonucunda çıkan değerlere göre yeşil kart alıp alamayacağınıza karar veriliyor.

Yeşil Kart İçin Nereye Başvuruluyor?

Bu karta sahip olabilmek için eskiden kaymakamlıklara başvurulması gerekiyordu. Daha sonra ise bu sistem değişti. Artık yeşil kart başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır?

Yeşil kart sahibi olmanın ilk şartı kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Daha sonrasında yine kişinin Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olması gerekiyor. Aynı zamanda gelir durumunun asgari ücretin üçte birinden daha az olması ve bu durumun da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanmış olması gerekiyor.

Bu kartı aldıktan sonra kişilerin sağlık sorunları için herhangi bir prim ödemeleri gerekmiyor. Bu karta başvuru yapabilmek için sizlere verilen başvuru evrakında her yeri detaylı bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir