KKB Kredi Kayıt Bürosu Nedir? KKB Ne İşe Yarar?

KKB Sorgulama. Kredi Kayıt Bürosu. Kredi Puanı Sorgula. Kredi Puanı Öğrenme. KKB sorgulama. Findeks Puanı

Sürekli kredi kayıt bürosu, kredi notu hayatımızın içindedir. İhtiyaçlarımıza göre bankalara başvururuz, kredi notumuzla eşya, ev, araba sahibi oluruz. Tam olarak KBB nedir, KBB ne iş yapar biliyor muyuz? Bankalar ortaklaşa bu kredi kayıt bürosunda birleşmektedir. Müşterileri hakkında bilgi alışverişi için bu büro kuruldu ve sektör büyük bir atılım yaşadı. Artık bir banka bir müşterinin ekonomik durumunu, borcu varsa nasıl ödeyip ödeyemediğini görebiliyor ve kendisine edilen talebi geri çevirebiliyordu. Böylece bankaların girdiği zararlar azaldı. Yürütülen işlemler güvenli hale geldi.

Bankalardan talepte bulunduğumuzda, kredi kayıt bürosu bir puan düzeni çıkarır. Bu puan, ekonomik olarak ne kadar iyi durumdayız, bankalarla aramız iyi mi, bunu gösterir. Bu puanımızın yüksek olması büyük önem taşır. Kredi kartı ve kredi çekme işlemimiz de bu KBB puanına göre yapılır.  İlk olarak müşteriler hakkında kapsamlı bir araştırma yapılır. Bütün bankalar arası kredi bilgileri, ilişkiler incelenir. Bütün müşterilerin bilgileri ortak bir havuzdadır, büroya ortak bir banka müşterinin diğer bir banka hikayesini görebilir. Kredi kayıt bürosunun yaptığı araştırma sonucu, müşteri çekeceği krediyi ödeyebilir mi, çıkardığı kredi kartının ödemelerini zamanında yapabilir mi gibi sorular cevaplanabilir. Bu cevaplar da KBB puanınızı belirler. Kredi Kayıt Bürosu puanı yani KKB ile bankalardan talepleriniz kabul edilir veya reddedilir.

KBB ne iş yapar, bu bilgiler nedir? Bu araştırmadaki sorular birkaç maddeyle sıralanabilir. Kredi kartlarınızda ne kadar borç var, zamanında ödeyebiliyor musunuz? Kaç bankaya ödeme yapıyorsunuz? Borcunuzun tamamını mı yoksa asgari miktarı mı ödüyorsunuz? Para kartınızı veya kredi kartınızı sık sık kullanıyor musunuz? En güncel hareketiniz nedir? Geliriniz ne kadar, gideriniz geliri aşıyor mu? Bu gibi sorular kredi kayıt bürosunun temel testini oluşturur. Eğer (kredi kayıt bürosu) KBB puanınız yeterli değilse kredi çekemezsiniz, kredi gerektiren işlemleri yapamazsınız, diğer işlemleriniz yapılmayabilir. Eğer puanınızı arttırmak istiyorsanız borçlarınızı tamamen ödemelisiniz. Sonra daha düşük miktarı olan bir kredi çekip düzenli ve tam olarak borcunuzu kapatırsanız KBB puanınız artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir