KOSGEB HİBE ALMAK İÇİN ÖNERİLER TAVSİYELER

KOSGEB orta ve küçük ölçekli işletmeleri destekleme kalkındırma amacıyla kurulmuş bir yapıdır. Ülkemizde son yıllarda KOSGEB destekleri artmış gerek kredi gerekse hibe anlamında ciddi şekilde pay ayrılmaya başlanmıştır.

Üniversiteden mezun olan her bireyin devlet kadrolarında işe girmeyi amaçlamasının verdiği bir sonuç olarak Devlet bunun önüne geçmek için özellikle üniversite mezunu genç bireyler için hibe destekleri başta olmak üzere kredi desteklerine ağırlık vermiştir. Burada amaç gençlerin girişimci olmalarını desteklemek, devlet kadrolarına girmelerini engellemektir. Üniversite mezunu olan her birey Türkiye şartları gereği kendini garantiye almak amacıyla devlet kadrolarına girmeyi hedeflemektedir. Fakat bu oldukça yanlış bir durumdur. Ben burada KOSGEB’den hibe almak için neler yapılmalıdır hangi aşamalara dikkat edilmelidir gibi konularda küçük tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Arkadaşlar öncelikle KOSGEB’den destek alabilmek için küçük de olsa bir sermayenizin olması gerekmektedir. Sermayesiz sıfırdan iş yapmak ilk etapta dışarıdan mümkün gibi gelse de işin içine girdiğinizde mutlaka sizin cebinizden para çıkacaktır ki zaten KOSGEB size desteğini şirketi kurduktan birkaç ay sonra verecektir tabi projeniz olumlu olur kabul edilirse. BU yüzden tüm aşamaları göze alarak, KOSGEB’Den destek gelmese bile dükkanı idare ettirecek kadar bir sermaye köşeye koyarsanız hem kafanız rahat olur hem de psikolojik açıdan karamsarlığa düşmezsiniz.

KOSGEB’den destek almak için öncelikle hangi alanda hizmet vereceksiniz bu önemlidir. KOSGEB bazı alanlara destek vermemektedir. Bunun yanında başka bir şirkette %30 dan daha büyük ortaklığı olan bir girişimcinin de KOSGEB’den hibe veya kredi alması mümkün değildir.

Girişimcilik sertifikanızın kesin olarak olması gerekir, girişimcilik sertifikası iş kurmaya karar verdiğiniz anda alınması gerekmektedir, şirketi kurduktan sonra alınan sertifika ve belgeler işe yaramamaktadır bu yüzden bu ince noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Sonuç olarak arkadaşlar öncelikle hizmet veya üretim yapacağınız alan KOSGEB’de karşılığı olması gerekir, bu ilk aşamadır. Diğer aşamamız ise başka bir şirkette %30 dan fazla ortaklığınızın olmaması gerekir, sonraki detay ise girişimcilik sertifikanızın olması ilk etapta başvuruda bulunmak için yeterli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir