KPSS Kopya Soruşturmasında Şok Bilgiler!

2010 yılındaki KPSS sınavında kopya çekildiği bununla birlikte sınav sorularının sınavdan önce dağıtıldığı iddiasıyla oluşan soruşturmada şok bilgiler dosya içerisinde yer alıyor. Mali Suçlar Araştırma Kurulu raporunda ilginç bilgiler sunuldu.

Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun raporuna göre Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği çalışanları ile yüklü miktarda para transferi yapıldığı görülmüş.

2010 yılındaki KPSS sınavında kopya çekildiği iddiası ile 32 kişi tutuklanmıştı. Soruşturma üzerinde çalışan Kaçakçılık ve Organize Suçlular Mücadelesi Dairesi şüpheliler üzerinde gerekli birçok araştırmayı yaptı. Bu araştırma yapılırken birçok kurumdan faydalanıldı. YÖK, ÖSYM ve SGK gibi 13 ayrı kurumdan alınan bilgiler ve analizler doğrultusunda para ile ilgili görüşmelerin olduğu telefon sinyallerinden saptandı. 3 bin 227 kişiden 1900 ile ilgili bu konuda ortaklık mevcut. Bu kişiler arasında 600 kişinin cemaate bağlı olduğu görüldü.

Telefon Görüşmeleri

2010 yılındaki KPSS sınavında kopya ve soruların önceden dağıtılması ile ilgili soruşturma sürecinde her geçen gün yeni ve şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkıyor. Araştırma sonucu telefon sinyalleri incelendiği zaman sınav tarihlerine yakın zamanlarda 7-9 temmuz ile 10-10 temmuz 2010 yılına ait tarihte yoğun bir telefon trafiği yaşanmış. Soruları dağıttığı iddia edilen kişilerin telefon trafiği 7 Temmuz’da 1.5 kat artarken 8 Temmuz’da ise 3 kat fazla görüşme yapıldığı incelemeler sonucu izlendi.

850 Lira Maaş Alan Kişi’den 4 Milyon 330 Bin Lira Para Transferi

Mali Suçlar Araştırma Kurulu incelemeleri sonucu çok sıradışı bilgiler ortaya çıktı. Mali Suçlar Araştırma Kurulu raporuna göre Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışan ve 850 lira maaş alan Berat K. isimli kişi ile Mehmet İ. hesapları incelendiği zaman 3 yıl içerisinde toplamda 4 milyon 330 bin lira para transferi yaptığı ortaya çıktı. Soruların dağıtıldığı merkez olarak düşünülen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği ofisboyu olan Berat K. operasyon yapılmadan önce yurt dışına kaçtı. Berat K. 3 yıl içerisinde toplamda 180 bin lira hesabına para gönderildiği yine Mali Suçlar Araştırma Kurulu raporu içerisinde yer alıyor. Mali Suçlar Araştırma Kurulu raporu’nda Mehmet İ.’ninde 3 yıl içerisinde 2 milyon 500 bin lira para gönderimi yaptığı kendi hesabına ise 1 milyon 500 bin lira para geldiği yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir