Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Genel - 17.01.2019 - , , ,

Hayatımızı bankalar ve kredi kartlarına bağlı olarak yaşayan bir toplum haline geldiğimiz aşikar. Son yıllarda artan kredi kartı ve kredi kullanımından kaynaklı pek çok kişi müzdarip. Borçlarını ödeyemediğinden dolayı insanlar farklı haciz durumları ile karşı karşıya kalabiliyor. Kredi borçlarını ödeyemeyen kişilerin durumu ne olu? Evlerine haciz gelir mi? Kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyemememsinden kaynaklı hapis cezası uygulanabilir mi? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi borcu kredi kullanan kişilerin her ay düzenli olarak ödemeleri gereken bir yükümlülüktür. Eğer ki kredi borçlarınızı zamanında ödemezseniz bankalar tarafından sürekli hatırlatma mesajları ve telefon ile ihbar alacaksınız. Tüketici kredisi sözleşmeleri kanunda da belirtildiği gibi eğer ki bir kişi kredi çektiği zaman borcunu 2 aylık süre ile üst üste ödemediği taktirde banka ek olarak bir aylık süre daha tanır, eğer bu sürede de borcunu ödemezse banka borcun tamamını isteyebilir, bu süreçten sonra artık tamamen bankanın insiyatifine ve iyi niyetine kalmıştır. Banka borç üzerinden %30 oranında faiz de uygulayabilir, kısacası bu süreçten sonra kredi borcu ödemelerinde artık bankanın keyfine kalmış olmaktasınız. Banka size gerekli imkanları ve zamanı tanıdığından geri kalan süreçte banka size tercih ettiği yaptırımı sunacaktır. Tüketici kredilerinde yaşanan gecikmeler neticesinde kişilerin kredi notları da olumsuz etkilenir. Etkilenen kredi notları dahilinde artık başka bankalardan kredi almak, kredi kartı çıkarmak da zora girmektedir.

Bankalar elinizde bulunan taşınmaz mülklerinizi anında haczedebilir. Bunun dışında maaşınıza en fazla 4 de 1 oranında el koyabilir. Tabi bu süreç artık bankanın tamamen insiyatifine kalmış olan bir durumdur. Bu süreçten sonra banka ile görüşerek yaptırımların neler olduğunu ve orta yolun bulunması için neler yapılabileceği gibi sorulara banka ile ortak cevap arayabilirsiniz. Banka ödenmeyen borç üzerinden her şeyi haciz edebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Son yıllarda yapılan tüketiciyi korumaya yönelik kanunlar kapsamında artık bankalar tüketicilerin maaşlarını ve mallarının bir kısmını haciz edebilmektedir. Bu konuda avukatlar aracılığı ile haklarınızın tam olarak neler olduğunu, hangi adımları atmanız gerektiği gibi bilgileri detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir