Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu. Kredi Notu Öğrenme. Kredi Notunu Yükseltme. Kredi. Krediler. Kredi Başvurusu. KKB

Günümüzde kredi notu denen ölçeği çok duymuşuzdur. İhtiyaçlarımızı göz önüne aldığımızda, bu ölçeğe sahip olmak neredeyse kaçınılmazdır çünkü vatandaş elinden bir kerede belli bir miktar para çıkaramaz. Kredi kartları, vadeler ve taksitler hayatın parçası haline gelmiştir. Kredi notumuz da ne kadar iyi bir müşteri olduğumuzun simgesidir. Peki bankalar arasında iyi olmak için kredi notu yükseltme işlemi nasıl yapılır?

Borçlarınızı, geciken ödemelerinizi kapatın. Geciktirdiğiniz her ekstre kredi notunuzu büyük ölçüde düşürecektir, banka talebinizi kabul etmeyecektir. Bütçenizi dengeye oturtmanız da yarar sağlayacaktır. Geliriniz giderinizden fazla olmamalıdır, eksiye girmemelisiniz. Eğer giderler fazlaysa ve ekstre atlatmak zorunda kalıyorsanız, vadenizi uzatmak iyi bir seçenektir. Ödemeniz gereken miktarın artmasına rağmen, aylık tutar azalacaktır. Böylece daha kolay bir şekilde, daha düzenli olarak borcunuzu ödeyebilirsiniz, kredi notu arttırma işlemine hazırsınız demektir.

İpotek vermek gibi başka bir yol deneyebilirsiniz. Eğer bir konutunuz veya dükkanınız varsa bunu bankaya ipotek olarak sunmanız talebinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü sahip olduğunuz gayrimenkulün yüksek bir değer oranına göre kredi alabilirsiniz. Borçlarınızı o bankada birleştirip önceki gibi vadeyi uzatmanız sonucunda düzenli ödeyeceksiniz da kredi notu yükseltme yaşayacaktır.

Eğer kredi kartınız yoksa kredi notunuz da yok demektir. Olması için de bir bankaya vadeli olmayan bir hesap kartı alabilirsiniz. O kartı aktif kullanmanız kredi notu arttırma için önemlidir. Başka bir bankada veya başka bir kuruma borcunuz bulunmamalı, işlemi etkileyebilir. Aktif kullanmak için sürekli o hesap kartına para yatırın ve çekin. İşlem arttıkça kartınızı düzenli kullandığınız görünecektir. Kredi kartına başvurmadan önce hesap kartınızda para bulunsun, böylelikle almanız daha da kolay hale gelecektir. Kartınızın limiti düşük olursa daha düşünceli bir şekilde kullanma olasılığınız artacaktır. Düzenli bir şekilde tüm miktarı ödemek kredi notu yükseltmenin en iyi yollarından biridir. Asla ekstre atlatmayın, hatta hesabınızın kesileceği tarihten önce ödemenizi yaparsanız kredi notunuzdaki artış daha da belirgin olacaktır. Ve bir seferde büyük miktarda kredi çekmeyin. Daha cüzi miktarlarda çekerseniz daha düzenli ödeyebilirsiniz, ödeyemediğiniz koşulda da kredi notunuzu bir dereceye kadar koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir