Küpe ile Büyükbaş Hayvan Sorgulama

E Devlet - 14.09.2016 -

Bilindiği üzere kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Kurbanlıklar şehirlerarası mesafeler kat ederek kurban pazarlarına geldiler. Nice kurbanlık büyükbaş hayvan yapılan pazarlıklar sonucu satıldı ve kurban bayramında kesilmeye hazır bir şekilde bekliyor. Niceleri de henüz satış beklemekte.

İşte tüm bu ticari dolaşım ve piyasada bulunan kurbanlıklar ile tüketicinin de üreticinin de mağdur olmaması adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, e-devlet sistemi üzerinden küpe ile büyükbaş hayvan sorgulama adlı bir hizmet başlattı.
Küpe ile büyükbaş hayvan sorgulama için hizmet başlatıldı
Kurban bayramına artık sayılı günler kaldı. Kurbanlık alma telaşı halen daha devam ediyor. Kurban bayramının ilk gününe kadar da devam edeceği söyleniyor.

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli? Alacağımız kurbanlık büyükbaş hayvanın hangi özelliklerine bakmalıyız? Kurbanlık fiyatları yüksek ama büyükbaş hayvanın kalitesi de yüksek mi? Acaba kandırılır mıyım?

Kurbanlık beni zarara sokar mı?
Kurbanlık büyükbaş hayvan alırken aklımızda pek çok soru vardır. Özellikle şehirlerde yaşayan bizler için hayvanın durumunu ilk görüşte anlamak mümkün olmamaktadır. Kurbanlık seçerken de bu nedenle pek çok şüphemiz bulunmaktadır. İşte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu noktada devreye girdi.

Tüm bu şüphelere ve sorulara son verecek ve tüketici mağduriyetlerini en aza indirecek bir uygulama başlattı.
Kurbanlık alan insanların aklında, kurbanlık büyükbaş hayvanlarının güvenilirliğine dair soru işareti kalmayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan küpe ile büyükbaş hayvan sorgulama uygulaması ile bu sorun artık çözüldü.
E-devlet Küpe İle Büyükbaş Hayvan Sorgulamak
Ülke genelinde bulunan büyükbaş hayvanlar küpelenmek suretiyle kayıt altına alınmaktadır. Bu büyükbaş hayvanların ırk, tür, cinsiyet ve doğumları gibi tüm detaylı bilgilerini içeren küpe kayıtları sayesinde artık hayvanların hareketleri ve sağlık durumları takip edilebilmektedir.

Bakanlığın veri tabanında bulunan bu kayıtlar ile her hayvan hakkında bilgi bulunmaktadır.

İşte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu sisteme erişimi sağlayan bir sorgulama sayfası oluşturdu.
E-devlet sistemi üzerinden, şifre ile giriş yapmaya dahi gerek olmadan, büyükbaş hayvanınızın küpe numarasını sisteme girerek büyükbaş hayvana dair tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir