Küpe ile Küçükbaş Hayvan Sorgulama

E Devlet - 11.09.2016 -

Önceden küpe ile küçükbaş hayvan sorgulamanız mümkün değildi. Bu sorgulamayı siz yapamıyordunuz. Veterinerler Derneği’ne giderek hayvanınızın kulak küpesini vermeniz gerekiyordu.

Eğer veteriner iseniz bu sorgulamayı yapabilirdiniz. Ancak değilseniz İlçe Tarım Müdürlükleri’ne başvurmanız da gerekiyordu. Küçükbaş hayvanınıza dair kulak küpesini il tarım ya da ilçe tarım müdürlüklerinden birine götürerek sorgulatmanız gerekiyordu.

Bu sorgulatma sonrası hayvana ait tam doğum tarihini alabiliyordunuz.
Yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir uygulama başlattı. Bu uygulama kapsamında artık e-devlet sistemi üzerinden küçükbaş hayvanınıza dair bilgilere ulaşmanız mümkün olabilmektedir.
Kurban Bayramı Öncesi Mağduriyete Son
Kurban bayramında pek çok kişinin tercihi küçükbaş hayvan olmaktadır. Büyükbaş hayvana bütçesi yetmeyenler ya da hisseye girebileceği kişileri bulamayanlar küçükbaş hayvana yönelmektedir.

Bu nedenle küçükbaş hayvan satıcıları da pek çok satış yapmaktadır.
Ancak aldığınız küçükbaş hayvandan kimi zaman memnun kalmayabilirsiniz. Hayvan hasta olabilir, kemiği fazla olabilir ya da et oranı beklediğiniz gibi olmayabilir.

Satıcının size belitmiş olduğu yaşta ve olgunlukta da olmaması mümkündür. Onca hayvan arasında seçtiğiniz hayvanın tam bilgilerini üreticinin de tamamen bilmiyor olması doğaldır. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tam da bu konuda bir çalışma başlattı.
E-devlet Küpe İle Küçükbaş Hayvan Sorgulama
Kurban bayramı öncesi tüketicilerin mağduriyetlerini azaltabilmek için, önceden il ya da ilçe tarım müdürlüklerine veya veterinerlere götürmeniz gereken bu küpelerin sorgulama kullanımını halka açtı.
Kurban bayramındaki mağduriyetlere bir son vermek adına, küçükbaş hayvanın doğumunu, ırkını ve türünü gösterir pek çok bilgiyi bu küpeler sayesinde edinebilirsiniz. Yapacağınız şey oldukça basit.
E-devlet sistemine girmeniz gerekmektedir.

Ancak e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmemektedir. E-devlet sisteminin ana sayfasında bulunan kurumlar panelinden hizmet veren kurumlar listesine ulaşabilirsiniz. İşte bu listede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tıklamanız gerekmektedir.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vermiş olduğu hizmetlere dair liste karşınıza çıkacaktır.

Bu listede küpe ile küçükbaş hayvan sorgulama seçeneğine tıklayarak hayvanınızın küpe numarası ile bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Bu şekilde hayvan hakkında pek çok bilgiye ulaşmanız ve tercihinizi buna göre yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir