KYK BORÇ SORGULAMA

Genel - 21.02.2017 -

KYK BORÇ SORGULAMA

Üniversite öğrencileri, öğrenim süresi boyunca kendilerine katkı sağlayacak bir maddi destek için, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredisi, katkı kredisi ve burslardan faydalanmaktadır.

Öğrenim kredisi yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Katkı kredisi yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.

Kyk borç nasıl sorgulanır?

Üniversite eğitiminizin ardından borcunuzu sorgulamak isterseniz, e-Devlet Kapısı’ndan faydalanabilirsiniz. İşleminizi buradan gerçekleştirmek istediğinizde; öncelikle Turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Sisteme Giriş’ bölümüne tıklayın ve açılan pencerede gerekli alanlara T.C. Kimlik Numaranız ve e-Devlet şifrenizi girin. Sisteme giriş yapmanızdan sonra sol üst tarafta yer alan ‘e-Hizmetler’ bölümüne tıklayın ve açılan bölümden ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ işlemlerini bulun. Burada yer alan ‘KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama’ seçeneğine tıkladığınızda, ödemeniz hakkında bilgiler karşınıza çıkar.

İkinci bir yol olarak KYK borç sorgulamanızı YURTKUR’un internet sitesinden yapabilirsiniz. Kurumun web sitesinin ana sayfasına girdiğiniz de Kredi Borcunu Sorgula! seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda sizden istenen T.C. Kimlik Numarası ve resimde size verilen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir