KYK Borç Sorgulama

Kredi ve yurtlar kurumu kyk borç sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu yani kısaca KYK çeşitli isimlerle Üniversite öğrenimini sürdüren kişilere maddi yardımda bulunan kurumdur. KYK dan öğrenciler Öğrenim ve Katkı Kredisi adı altında iki tür kredi almaktadır. Öğrenim kredisi, yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan ve belirli bir süre sonra geri ödenmesi gereken borç paradır. Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir ve artış uygulanır. Katkı kredisi, Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır. Katkı kredisi borcu; öğrenci adına öğretim kurumu hesaplarına ödenen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir. Katkı kredisi 2012-2013 eğitim-öğretim yılında kaldırılmıştır.

KYK  işlemini KYK nın resmi internet sitesi aracılığıyla TC Kimlik Numaranızı girerek gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ne kadar borcunuz olduğunu varsa ne kadar gecikme faizi uygulandığını bu sorgu işleminden sonra öğrenebilirsiniz. KYK sorgulama işlemini e-devlet aracılığıyla da yapabilirsiniz. Bunun için TC Kimlik Numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapmanız yeterlidir. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden cüzi bir miktar karşılığında edinebilirsiniz.

KYK Burs Nedir

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. 29.08.2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı ”2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır” hükmü yer almaktadır.

E Devlet KYK Borç Sorgulama için TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir