Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama

E Devlet - 21.09.2016 -

Lise diploması… Her alanda karşımıza çıkan, nereye gitsek bizden istedikleri bir belgedir. Lise mezunu olmayanların neredeyse hiçbir işe kabul edilmediği şu dönemde, bu belgenin önemi daha da artmıştır.

Ancak talihsizlikler sonucu liseden mezun olduğunuzu gösterir bu belgeyi kaybedebilir ya da başına bir şey gelmesine engel olamayabilirsiniz. Peki, ne yapacaksınız?
Lise Diplomasının Kopyası Nasıl Bulunur?
Bilindik bir yöntem olarak, mezun olduğunuz liseye giderek bir dilekçe vermeniz ve yetkililerin evrak listelerinden sizin mezuniyetinize dair belgeyi bulmalarını ummanız gerekmektedir.

Bu işlem birkaç günde sürebilir. Bazen evrak kayıpları da olmaktadır. Tabi ki böyle durumlarda iş İlçe Milli Eğitim Bakanlığı’na, oradan İl Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar uzanan bir evrak takibine dönmektedir.
İnternette Lise Diploması Bulmak
Artık lise diploması sorunsalının çözümü, hepimizin kullandığı ve adeta bağımlısı olduğu internette. İnternet aleminde pek çok bilgiyi bulmak mümkün.

Elimizin altında bulunan akıllı telefonlar aracılığıyla bile adeta her türlü bilgi her an ulaşılabilir durumda. İnternetin bu kadar yaygınlaşmasından devlet kurumları da nasibini aldı.

Devlet kurumları baktı ki birçok bilgi ve belge dosyalamak, arşivlemek ve zamanı gelince halka sunmak epey zahmetli bir iştir, hem yer kaplar hem zamandan çalar; en iyisi biz de internet ortamında hizmet vermeye başlayalım dediler. İşte e-devlet sisteminin ortaya çıkış hikayesi kısaca budur.

E-devlet sistemi üzerinden pek çok belgeye ulaşım mümkündür. Lise mezuniyet belgesi de bunlardan sadece biri.
E-devlet Lise Diploması Sorgulama
Öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Mevcut durumda e-devlet şifreniz yoksa ve ilk defa alacaksanız PTT şubelerine başvurmanız yeterli olacaktır. 2 TL gibi küçük bir ücret karşılığında e-devlet şifresi edinebilirsiniz.
E-devlet Lise Diploması Sorgulama Nasıl Yapılır?
Bu e-devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme girdikten sonra kurumlar bölümünden Milli Eğitim Bakanlığı’na tıklıyoruz. Önümüzde açılan yeni sayfada Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu hizmetler listesi çıkacaktır. Bu listede Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama seçeneğine tıklayarak lise mezuniyet belgenize ulaşabilirsiniz.

Bu belgenin çıktısını alarak işini halledebilirsiniz. Tabi ki bu belgeyi sizden isteyen kurum ya da kuruluşa da göndermeniz mümkündür. Yani mezun olduğunuz liseye gitmenize gerek kalmadan bu sorunu çözmüş olursunuz.

    27 Mart 2017 - 18:18
    Gokhan

    Ben 2008 oncesi mezunuyum lise ve benimki e devleten gozukmuyor okula gitsem okul yikilmis 9 sene once ne yapamam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir