Mahalli yerleştirme sistemi, TEOG yerine gelen sınav, LKS hakkında bilgiler, Liseye Geçiş Sistemi

Mahalli Yerleştirme Sistemi’nin Detayları Belli Oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin yerini alacak olan liselere kayıt sisteminde, sınavla öğrenci kabul edecek olan 600 ile 800 arasında okul bulunuyor. Bu okulların kontenjanları ülke genelindeki 8’inci sınıf öğrencilerinin yalnızca yüzde onluk bir kısmını kapsayacak.

TEOG’un kaldırılmasından sonra üzerinde çalışılmaya başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ortaokuldan liseye geçişte tercih edilen yeni sistemde, liselerin bir kısmı yakın çevresinden, bir kısmı da sınavla öğrencileri bünyesine alacak. Alınan bilgilere göre sınavla öğrenci kabul edecek okullar okul sayısı ve türleri göz önünde bulundurularak proje okulları arasından Bakanlık tarafından seçilecek.

Sınav sonucuna göre yüzde onluk dilime girmeyi başaran öğrencilerin yer alabileceği bu okullar, illerdeki okul türleri ve öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak tüm Türkiye’de seçilecek.

Haziran ayının ilk haftasında yapılacak sınavın sonuçları da aynı ay içerisinde açıklanacak. Sınav sonuçlarına göre beş tercih yapacak olan öğrenciler, puan durumuna göre bu okullardan birinde eğitim öğretim hayatlarını devam ettirecekler.

Bakanlık, sayısal-sözel olmak üzere iki ana bölümden oluşacak olan bu sınavın soru sayısı ve süresini kamuoyundan alınan görüşlere dikkat ederek karar verecek. Genel kanı, merkezi sınavın 60 soru ve 90 dakikadan tek oturumlu veya 80 soru ve 120 dakikadan iki oturumlu olacağı yönünde. Sınavın, ortaöğretim kurumlarına giriş yapacak öğrencilerin genel yetenek ve becerilerinin tespit edilmesiyle lise türüme uygun adayların ortaya çıkmasını sağlamaya çalışılıyor. Bu konuda, sayısal ve sözel iki bölümden meydana gelecek olan sınavın, 6, 7 ve 8’inci sınıf düzeyindeki müfredata dayanmasına rağmen çok daha geniş bir bakış açısıyla öğrenci performansını ortaya çıkarmaya odaklanan bir yetenek sınavı olması için çalışmalar yapılıyor.

Yakın çevresinden öğrencileri alacak olan okullar, okulun bulunduğu konum itibarıyla en yakınından öğrenci kabul eden Anadolu, imam hatip ve meslek liselerinden oluşacak. Sınav ile öğrenci alacak okulların yerleştirmeleri tamamlandıktan sonra diğer öğrenciler de okullarına yerleşecekler. Sınava giren öğrenciler için 5 tercih hakkı verilecek.

Sınava girmeyen öğrenciler ise ikamet ettiği bölgedeki en yakın okula 5 adet tercih yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir