Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir

SGK tarafından belirtilen iş kazalarından birisini geçiren çalışanların, geçimini sağlayabilmesi için devlet tarafından kendisine tanınmış bazı hakları bulunmaktadır. Bu haklardan bir tanesi de malülen emeklilik hakkıdır. Bu kapsamda çalışma gücünü en az % 60 oranında kaybeden bir kişinin öncelikle SGK tarafından yetki verilmiş hastanelerden sağlık raporu alması gerekiyor. Kuruma verilen bu belgelerin incelenmesi ve gerekli şartların sağlanması durumunda ise, kişi malulen emekli olabilecek ve malül emekli aylığı alabilecek.

Hangi Hallerde Malül Emekli Aylığı Kesilir?

Alınan aylığın kesilmesi şu durumlarda olmaktadır; yapılan muayeneler sonrasında malüllük durumu ortadan kalkan kişiler,

Herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlanması durumunda yine kesilir.

Sigortalı İken Malüllük Aylığına Dönüş

İş başı yapmaları ve sonrasında aylıklarının kesilmesi durumunda, aylığı kesilen kişilerden normal çalışandan alınan sigorta pirimi alınacak. Eğer kişi çalıştığı işten ayrılıp, tekrar malül aylığı almak isterse, SGK’na tekrar başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvuru işleminden sonra tekrar muayene işlemine tabi tutulacak ve başvuru işleminden bir sonraki dönemde tekrar aylık almaya devam edecek.

Eğer bir kişi malülen emekli ise ve herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlar ve sigortası gösterilirse, bu kişinin aldığı malülen emeklilik maaşı kesilecektir.

Belirlenen bazı durumlarda ise kişinin aldığı malülen emekli maaşı kesintiye uğramamaktadır. Belirtilen bu maddeden faydalanabilmek için ise, kişilerin sigorta başlangıç tarihleri ve eklilik tarihlerinin hangi tarihte olduğu önem arz etmektedir. Buna göre 1.10.2008 tarihinden önce sigortalı olmuş olan 4/a, 4/b, 4/c kapsamında yer alna kişiler çalışmaya başlarsa şu durumlar söz konusu olur;

1.SSK aylığı alıyor ve SSK’ya tabi olarak çalışıyorsa aylık kesilir. Şayet kişi bağ-Kur kapsamında çalışıyorsa aylık kesilmez, aylıklardan % 15 prim kesintisi yapılır. Bir diğer nokta ise kişi kamu kurumlarında çalışıyorsa da aylıkları kesilmez.

2. Kişi emekli sandığından aylık alıyor, SSK’ya tabi olarak çalışmış ise, kişilerin aylıkları kesilmeyip, bunun yerine destek primi alınır.Bağ-Kur kapsamında ise yine aylıkları kesilmez. Ancak kamu işlerinde çalışıyorsa aylıkları kesilir.

 

    14 Kasım 2016 - 17:09
    menderes

    Merhaba ben 2013 yılında kaser hastalıgina yakalandım iki ameliyat sonrası malulen emekli oldum fakat 2016 na kontrol verildi kontrol edip maaşımin kesildiğini öğrendim yüzde 82 ağır engeli ve sürekli raporumda var şimdi ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir