Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)  tarafından çıkarılan çeşitli kararlara itiraz eden sigortalı vatandaşlar veya hak sahipleri bu kararlara itiraz edebilme hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanarak itiraz eden vatandaşlar tarafından yapılan itirazlarda, dosya verilen karar ile birlikte; aynı şekilde vatandaşın itiraz dilekçesi ile birlikte Yüksek Sağlık Kuruluna iletildikten sonra, Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığına gönderilmektedir.

Vatandaş alınan karar itiraz için yeni bir sağlık kurulu raporu alarak, itiraz edebilir. Vatandaşın bu şekilde kendisine tanınan itiraz hakkını kullanarak itiraz etmesi durumunda ise, belirlenen mevzuat gereği tekrar ilgili sağlık kurullarınınca değerlendirilmesi esasına dayanıyor. Bu kapsamda Yüksek Sağlık Kurumunda Değerlendirmede olan dosyalara vatandaş tarafından alınmış ek sağlık raporu eklenememektedir.

Malulen Emekli Olmak İsteyen Kişiler İçin İtiraz Süresi Şu Şekilde Olmalıdır;

  1. Size en yakın SGK veya ikametgah adresinizin bağlı olduğu SGK bürosuna malülen emekli olmak için başvuruda bulunun.
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu aldığınız raporu özür derecesi nedeni ile kabul etmez ise,
  3. SGK Yüksek Sağlık Kuruluna İtiraz dilekçesi yazarak itiraz hakkınızı kullanın
  4. İtiraz dilekçesi sonrasında da yine itirazınız red edilirse; bu kez de İş Mahkemesine giderek dava açabilirsiniz.

Sizlere kolaylık sağlaması açısından aşağıda malulen emeklilik dilekçesi ile ilgili bir örnek ekledik. Bu örnekte olduğu gibi bir dilekçe yazabileceğiniz gibi, bu örnek dilekçeyi kopyalayıp, word dosyasına atabilir ve sonrasında çıktısını almanız ve boş olan kısımları doğru bir şekilde doldurduktan sonra SGK’na teslim edebilirsiniz. Bu dilekçeyi yazdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta olacaktır; dilekçe vermeden önce nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeniz gerekiyor.

Malulen emeklilik ile ilgili bilgiler için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

                                                                                     TC
                                                            SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
                                                                   ……… MERKEZİNE

../…/2015 tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum “işgücü kaybımı %60 oranında kaybetmediğim” gerekçesiyle reddedildi. Oysa tedavi gördüğüm hastanedeki doktorlarım çalışamayacak durumda olduğumu çok net olarak belirtmektedir ve kurumunuz sevki ile hastaneden almış olduğum raporda da bu durum açık olarak belirtilmiştir.

11.10.2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ’ne göre malul sayılmam gerektiğini, 16.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında çalışma gücümü %60’ın üzerinde kaybettiğimi düşünüyorum.

İş bu nedenle malulen emeklilik başvurumun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından yeniden değerlendirilmesini ve maluliyetimin onanmasını arz ve talep ederim.

…/…./2015

AD SOYAD :

İMZA
T.C No:
ADRES:
TELEFON:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir