MEB’ten 5 Bin TL’lik Yarışma

Milli Eğitim Bakanlığı eğimi sinema tarafında göstermek ve eğitime yeni bir bakış açısı katmak için kısa film yarışması düzenliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, fotoğraf, sinema ve grafik gibi popülerliği fazla olan sanat dalları ile iç içe eğitimin sanata yansımasını görmek anlamında EBA Film 1. Kısa Film Yarışması ile MEB’in ilk film yarışması başlıyor. Daha önce fotoğraf yarışması düzenlenmiş akabinde karikatür yarışması yapılmıştır. Oldukça güzel sonuçlar doğuran ve eğitime bakış açısını değiştiren bu yarışmalardan sonra kısa film yarışmasının sonuçları ve içerikleri heyecanla bekleniyor. Yarışma sonlandıktan sonra birinci, ikinci ve üçüncü filmlerin etkileyici ve içeriklerinin dolu dolu olması bekleniyor.

Yarışmada öğretmen ve öğrenciler aynı kategoride değerlendirilmeyecek. Öğretmen ve öğrenciler ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Kaldı ki böyle bir kategorileştirme oldukça mantıklı bir kural olmuş. Yarışmaya katılabilmek için tek şart var resmi okullarda çalışan öğretmenler ve lise ile ortaokul öğrencileri katılabilir. Öğretmenlerin resmi bir kurumda görev alması gerekirken öğrencilerinde öğrencilik hayatının aktif olması gerekiyor.

Eğitim konulu kısa filmlerin süresi 10 dakikayı geçmemesi ile birlikte EBA Kısa Film Yarışmasının 2 Mart tarihinde başlamış ve 27 Nisan tarihine kadar başvuru alınıyor. Filmler en geç 2014 tarihinde yapılmış olması gerekir. 2014 ile 2015 senesi arasında çekilmiş kısa film olması şart koşuluyor. 2013 senesinde çekilmiş bir film ile katılmanız mümkün değildir.

Öğretmen ve öğrencilerin kendilerini geliştirmesi için yapılan bu etkinlik aynı zamanda eğitimin sinemaya yansıması ve görselleştirilmesi hedefleniyor. Eğitime bakış açının daha da somut hale gelmesi için düzenlenen bu kısa film yarışması öğretmen ve öğrencilerin yeniliklere uyumunun hızlanması açık olması esnek ve entelektüel yapılarında ilerleme kaydedilmesi önemli etkileri arasında yer alacak.

EBA ile daha önce EBA Kadraj, EBa Çizgi fotoğraf ve karikatür yarışmaları düzenlenmiş şimdide EBA Film kategorisinde kısa film yarışması düzenleniyor. İçeriklerin tümü EBA’da paylaşım yapılacak.

Yarışma birincisine 5000 TL ödül veriliyor. İkinci ve üçüncü için ise yine para ödülü var. 3000 TL ikinciye ödül olarak verilirken üçüncüye ise 1500 TL ödül veriliyor. eba.gov.tr adresinden oylama yapılacaktır. Aynı zamanda eba.gov.tr üzerinden yarışmaya başvuru yapabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir