Memurlar Sözleşme ile Şoka Uğradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği yasa hayata geçerse memurların iş güvenceleri ortadan kalkıyor. Müdürler diledikleri zaman memurları kapı önüne koyabilecek. Eğer müdür tarafından yeterli görülmezse memuru işten atabilecek.

Memurlara Sözleşme Şoku

AK Parti hükümeti geldikten sonra o süreç içerisinde bir sürü memur emekliye ayrıldı veyahut istifa etti. Bu sayı büyük rakamlarda olsa da yerlerine herhangi bir atama yapılmadı. Yani şu anda büyük boşluk var ve bu boşluklar sözleşmeli memurlar tarafından yapılıyor. Taşeron işçileri ile bu boşluk giderilmeye çalışılıyor. Bu durum ne anlama geliyor peki?

Buradan çıkarılması gereken iş güvencesi olmayan asgari ücrete tabi her an kapı dışarı edilebilecek ailelerine sıkıntı verecek bir durum anlamına geliyor. Aynı zamanda binlerce memur atama beklerken böyle bir yöntemle bu açığın kapatılması bunca zaman emek vermiş memurluğu bekleyen adaylara oldukça kötü bir muamele olarak yorumlanabilir.

Sözleşmeli memur kapması içerisinde büyük bir açık bulunuyor. Sözleşmeli memur durumu tamamen onaylandığı taktirde müdür istediği zaman söz konusu kişiyi işten atabilecek. Sözleşmeli memur 2 yıllık bir imza atıyor. 2 yıl içerisinde işten atılma durumu olmuyor. Ancak 2 yıl sonra dairedeki müdür isterse onu işten çıkartabiliyor veya işine devam etmesini sağlıyor. Disiplin suçu işleyen veya ona bu durumu gösterildiği anda işten çıkarılması kolaylaşıyor.

Şu Andaki Yasa Ne Durumda?

Bir memur işten atıldığı halde veya sürgün edilme durumu olduğunda idare mahkemesinde hakkını arayıp kararı iptal ettirme durumu mevcut. AK parti hükümeti ile birlikte bu iptal ettirme hakkı ortadan kaldırılmaya çalışıyor. Torba yasa ile birlikte 2 yıllık işten atılamama durumu kaldırılıyor. Ancak bu durumda Anayasa mahkemesi reddetti. TBMM bunu onaylarsa eğer müdürler ve amirler tarafından bir memur istenildiği taktirde işten atılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir